Lyon 2. decembra (TASR) - Prvé slová Francúzky, ktorá z nedele na pondelok podstúpila čiastočnú transplantáciu tváre, boli ďakovné. Žena už normálne je, pije a komunikuje.
Lekár Bernard Devauchelle uviedol, že pacientka - rozvedená matka dvoch dcér v pubertálnom veku - nadobudla vedomie 24 hodín po prevratnej operácii a nevyskytli sa u nej žiadne pooperačné problémy. Jej prvé slovo po prebudení bolo "ďakujem", dodal Devauchelle.
Podľa vyjadrenia experta na transplantácie Jeana-Michela Dubernarda, ktorý vykonal chirurgický zákrok spolu s Devauchellom, išlo o "operačný úspech, prekonávajúci všetky očakávania".
Pacientke sa dnes darí psychicky, fyzicky i imunologicky dobre. Je a pije úplne normálne a môže zreteľne hovoriť, čo predtým bez pier bolo úplne nemožné, podčiarkol Devauchelle. Podľa neho si už pacientka pochutila na čokoláde a jahodách. Vypila tiež kávu a ovocný džús.
Nemenovanej 38-ročnej žene zo severofrancúzskeho mesta Valenciennes v máji tohto roku vážne dokaličil tvár jej vlastný pes - labrador. Dubernard poprel mediálne správy, podľa ktorých na ňu pes zaútočil, keď odpadla po údajnom pokuse o samovraždu. Žena si podľa jeho slov zobrala prášok na spanie po rodinnej hádke a pes na ňu zaútočil počas spánku, vysvetlil. Potvrdili to aj viacerí psychiatri, ktorí ju pred operáciou vyšetrovali, dodal. Žena dala psa utratiť.
Operácia, ktorú lekári opísali ako "fyzicky a psychicky veľmi riskantnú", zahŕňala transplantáciu trojuholníka medzi nosom a ústami tvorenú z "pokožky, podkožného tkaniva, malých lícnych svalov a základov tepien a žíl" a trvala 15 hodín. Všetky implantované časti pochádzali od darkyne, ktorá zomrela na mozgovú príhodu.
Chirurgická a zároveň kozmetická operácia dvoch rôznych lekárskych tímov sa uskutočnila v univerzitnej nemocnici v severofrancúzskom meste Amiens a podieľali sa na nej aj lekári z Univerzitnej kliniky v Lyone. Viedli ju renomovaní profesori Jean-Michel Dubernard a Bernard Devauchelle. Dubernard úspešne v roku 1998 transplantoval ako prvý ruku a v roku 2000 ako prvý predlaktie.
Či však telo ženy cudzie tkanivá prijme alebo odmietne, sa momentálne ešte nedá povedať. "V nasledujúcich štyroch až šiestich mesiacoch budeme vedieť viac," podčiarkol Dubernard. Aby sa čo možno najviac znížilo riziko odmietnutia, pacientke transplantujú kmeňové bunky kostnej drene darcu.
Tým sa podľa Dubernarda zvyšujú šance na úspech transplantácie. Bude však trvať ešte týždne alebo mesiace, kým žena dokáže kontrolovať mimické svaly a dostane cit do svojej novej kože.
Lekári stále nemôžu vylúčiť neúspech zákroku, ak by telo odmietlo cudzie tkanivá. V tom prípade by lekári museli začať opäť od nuly a hľadať iné možnosti, vrátane transplantácie vlastného tkaniva.