Islamabad 2. decembra (TASR) - Väčšina stanov, ktoré rozdali tým, čo prežili silné zemetrasenie v Pakistane, nevyhovuje pre tvrdú himalájsku zimu, ktorá už do oblasti prichádza. V Islamabade to dnes vyhlásili humanitárni pracovníci s tým, že ich aktivity sa teraz sústredia na hľadanie spôsobov, ako zaistiť, že ľudia v postihnutých oblastiach zostanú v teple.
Zemetrasenie z 8. októbra zabilo v Pakistane viac ako 73.000 ľudí - podľa niektorých odhadov až 86.000 - a asi tri milióny pripravilo o domovy. Teraz panujú obavy, že po príchode zimy môžu choroby zabiť preziabnutých a biedne živených obyvateľov postihnutých oblastí.
"Udržať ľudí v suchu, v teple, dobre živených a zdravých je naďalej kolosálna úloha," povedal na tlačovej konferencii hlavný humanitárny koordinátor OSN Jan Vandemoortele. "Situácia zostáva veľmi náročná a naozaj sme na hrane," dodal.
Humanitárne aktivity za účasti pakistanských úradov, OSN, Červeného kríža a početných skupín z celého sveta sa sústredia na zaistenie toho, aby ľudia dostali primerané prístrešia a jedlo na prežitie zimy.
Za osem týždňov po katastrofe do horských dedín dodali stany - vrtuľníkmi, nákladnými autami, na osloch, alebo ľuďmi. "Zlá správa je, že nie všetky stany poskytujú adekvátne útočisko, vzhľadom na podmienky v zime," povedal Vandemoortele. "Mnohé možno zatepliť, mnohé sú zatepľované, ale niektoré bude treba úplne vymeniť."
Darren Boisvert z Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ktorá dohliada na úsilie o poskytnutie prístrešia, povedal, že 90 percent zo 420.000 distribuovaných stanov nie je vhodných na zimu.
Vo svete jednoducho nie je dosť zimných stanov na vykrytie potrieb a ľuďom teraz treba pomáhať, aby si postavili vlastné prístrešia z ruín svojich starých domov, povedal Boisvert.
Bezprostredným cieľom bolo získať 10.000 súprav pre zazimovanie stanov pre ľudí žijúcich v nadmorskej výške nad 1500 metrov. Asi polovicu súprav už rozdali, zvyšok majú rozdeliť do 12. decembra. Novým cieľom je získanie ďalších 10.000 setov pre vysoko položené komunity, dodal.
"Dôvod je jednoduchý. Čím viac ľudí budeme schopný riadne ubytovať vo vyšších polohách, tým menej ľudí sa presunie dole do táborov," povedal Boisvert. "Sústredíme sa hlavne na to, aby ľudia zostali doma."
Väčšina preživších chce zostať na svojom majetku so svojimi zvieratami, tisícky však z hôr zišli do miest na úpätiach, kde žijú v preplnených stanových táboroch v nehygienických podmienkach.
Vandemoortele uviedol, že od príchodu zimy spred týždňa nezaznamenali prepuknutia epidémií alebo zvýšenie úmrtnosti. Podmienky pre šírenie chorôb však existujú a teraz nie je čas na uspokojovanie sa, dodal.
"Najviac sa obávame akútnych respiračných infekcií a preto sa tak sústredíme na príbytky, lebo udržanie ľudí v suchu a teple bude zásadné," vyhlásil.