Viedeň 2. decembra (TASR) - Podobné katastrofálne cunami, ktoré pred necelým rokom zasiahli krajiny južnej a východnej Ázii, môžu zasiahnuť aj pobrežie Európy. Myslí si to Reinhold Steinacker z predstavenstva rakúskeho Inštitútu pre meteorológiu a geofyziku. "Nebezpečenstvo cunami v Európe je reálne, na to poukazujú aj katastrofy, ktoré sa udiali v minulosti," domnieva sa expert, ktorý pripomenul známu katastrofu z roku 1755, kedy smrtiace prílivové vlny spustošili portugalský Lisabon a vyžiadali si až 60.000 obetí.
Podľa jeho názoru sú ohrozené takmer všetky pobrežné regióny Európy. Najohrozenejšími sú však Kanárske ostrovy, južné pobrežie Talianska a oblasť Egejského mora. Vo vnútrozemí starého kontinentu nemusí mať obyvateľstvo žiadne obavy. Cunami môže vyvolať sopečná činnosť, alebo silnejšie zemetrasenie v Atlantiku, či Stredozemnom mori.
"Nie však každý takýto jav a prírodná katastrofa má za následok automaticky vznik cunami," uviedol Steinacker. Nejde o intenzitu a počet otrasov, ale tie musia mať epicentrum na "správnom mieste morského dna", aby vyvolali prílivové vlny.
Ktorý pobrežný región by prípadné cunami zasiahlo, je ťažko predpovedať aj po vzniku zemetrasenia. Keď sa chvie zem v seizmicky aktívnom regióne južného Talianska, alebo v oblasti gréckeho ostrova Santorini, aj tak je veľmi ťažké odhadnúť priebeh a ničivú silu vlny.
Podľa jeho názoru z ohrozených pobrežných oblastí Európy možno vylúčiť akurát pobrežie Jadranského mora a to kvôli malej hĺbke mora. "Cunami si berie energiu z veľkých morských hĺbok," dodal okrem iného expert.
5 ikr juh