Brusel 1. decembra (TASR) - Noví členovia EÚ odmietnu v liste britskému premiérovi Tonymu Blairovi zníženie pomoci pre chudobnejšie regióny. Vyplýva to z návrhu listu, ktorý dnes získala tlačová agentúra Reuters a s ktorého podpísaním podľa nej váha Slovensko, zrejme z dôvodu prisľúbeného vyššieho financovania uzavretia blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.
Diplomati tento týždeň uviedli, že britské predsedníctvo EÚ plánuje navrhnúť zníženie objemu fondov regionálnej pomoci pre nové členské krajiny o desať percent v rámci snahy dospieť na decembrovom summite ku kompromisu na rozpočte únie pre roky 2007-13.
"Nebudeme pripravení akceptovať zníženia pridelených súm pre nové členské krajiny v kohéznej politike a vidieckom rozvoji," uvádza návrh listu, ktorý podpísali lídri ČR, Lotyšska, Litvy, Estónska, Cypru, Maďarska, Malty, Poľska a Slovinska, nie však Slovenska.
Dvaja diplomati z nových členských štátov pre Reuters uviedli, že Slovensko by list nemuselo podpísať, pretože Británia mu prisľúbila značné financie na uzavretie blokov v Jaslovských Bohuniciach. "Je to typická politika rozdeľuj a panuj. Británia chce rozdeliť nové členské štáty," vyhlásil jeden z diplomatov.
Slovenská hovorkyňa v Bruseli uviedla, že o záležitosti nevie, informovala agentúra Reuters. Britskí činitelia sa k podrobnostiam nového návrhu rozpočtu EÚ odmietli vyjadriť pred jeho očakávaným zverejnením v pondelok budúceho týždňa.
Blairov hovorca potvrdil len to, že Británia má všeobecne v úmysle zredukovať budúci rozpočet EÚ oproti návrhu predošlého luxemburského predsedníctva, ktorý hovorí o výdavkoch vo výške 871 miliárd eur. Diplomati dnes informovali, že Londýn zvažuje navrhnúť ich zníženie o 23 miliárd eur, z nich 15-16 miliárd by sa týkalo nových členov únie.
Návrh listu okrem toho vyzýva Londýn, aby ustúpil v prípade tzv. britskej zľavy z príspevkov do rozpočtu únie a preukázal tak oddanosť procesu rozšírenia. Nové členské krajiny sa podľa neho nechcú byť obeťami pokračujúcich sporov medzi inými členmi.
Blair dnes uviedol, že budúci rozpočet EÚ bude musieť byť zredukovaný, ak nebude možná dohoda na podstatnej reforme poľnohospodárskych dotácií. Tomu sa bráni najmä ich najväčší príjemca Francúzsko, ktorého spor s Britániou v júni zablokoval dohodu na finančnom výhľade únie.
Británia uhradí spravodlivý podiel na nákladoch rozšírenia, nevzdá sa však svojej zľavy, ktorá je "neoddeliteľne spojená" s výdavkami EÚ v poľnohospodárstve, zopakoval Blair po summite EÚ-Ukrajina. Jedno z riešení vidí v dohode na revízii rozpočtu pred druhou polovicou obdobia 2007-13.
Podľa britských činiteľov nové členské štáty nedokážu absorbovať sumy, aké pre nich vyčleňuje predošlý návrh rozpočtu. Znížením celkovej sumy by teda nedostali menej, najmä ak budú zmiernené podmienky čerpania z fondov. Navrhované škrty by tiež vyvážili zníženie rozpočtových príspevkov Nemecka, Holandska a Švédska a pomohli Londýnu ponechať si väčšiu časť svojej zľavy.
Komisárka EÚ pre rozpočet Dalia Grybauskaiteová z Litvy pre noviny Le Figaro povedala, že ak sa potvrdia momentálne šírené scenáre, pôjde o "politicky krátkozraký rozpočet vytvárajúci systém dvoch rýchlostí, ktorý ešte viac rozdelí Európu".
Blair po návšteve Kyjeve pricestoval dnes do estónskeho Tallinnu, kde bude o rozpočte rokovať s predstaviteľmi pobaltských krajín. V piatok sa v Budapešti stretne s premiérmi Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska.