Sydney 1. decembra (TASR) - Austrálska vláda dnes odložila diplomatický slovník a označila plán Singapuru obesiť mladého Austrálčana prichyteného pri pašovaní drog za "barbarský".
Austrália sa opakovane usilovala o milosť pre Tuong Van Nguyena (25), ktorého odsúdili za pašovanie 400 gramov heroínu z Kambodže cez singapurské letisko Changi z roku 2002.
Poprava obesením je plánovaná na piatok ráno.
Generálny prokurátor Philip Ruddock kritizoval rozhodnutie o treste smrti, osobitne v prípade Nguyena, v ktorom možno nájsť poľahčujúce okolnosti - odsúdený povedal, že drogy pašoval, aby splatil úverový dlh svojho brata v Austrálii.
"Bol to mandatórny rozsudok smrti. Veľmi ľutujeme, že sa to stane," povedal Ruddock austrálskej televízii. "To, k čomu dochádza, je ten najnešťastnejší, barbarský čin," dodal.
Bývalý premiér Bob Hawke v roku 1986 vyvolal veľkú roztržku s Malajziou, keď za "barbarské" označil obesenie dvoch austrálskych pašerákov drog. Spor medzi krajinami trval desaťročie.
Singapur je jedným z najväčším ázijským spojencom Austrálie a premiér John Howard odmietol výzvy na obchodné a vojenské bojkoty. Howard vyslal päť osobných prosieb do Singapuru a tamojším ministrom zahraničných vecí a spravodlivosti. Mestský štát však zotrváva pevne na svojom postoji, že nedovolí, aby sa Singapur využíval na tranzit drog.
Nguyenov právnik Lex Lasry austrálskej televízii zo Singapuru povedal, že Nguyen - katolík, ktorého rodina do Austrálie prišla z Vietnamu - je "pripravený zomrieť".
"O seba si nerobí starosti. Veľmi dobre pozná svoju situáciu a, naozaj, je pripravený zomrieť," povedal Lasry.
Šéf austrálskej diplomacie Alexander Downer potvrdil, že matke odsúdenca Kim Nguyenovej pred popravou povolia, aby sa so synom chytila za ruky. Singapur však odmietol žiadosť, aby sa Nguyen mohol s matkou naposledy objať.
Napriek tomu, že mnohí Austrálčania pred popravou organizujú sviečkové vigílie, obyvatelia krajiny sú v názore na popravu rozdelení.
Prieskum agentúry Morgan Poll vykonaný v stredu v noci zistil, že 47 percent Austrálčanov si myslí, že Nguyen by mal byť popravený, podľa 46 percent by trest nemal byť vykonaný. Sedem percent nie je rozhodnutých.
V Singapure nezverejnili prieskumy názorov na trest smrti, mnohí ľudia však hovoria, že sú za. "Musíme mať trest smrti. Ak nepodnikneme prísne opatrenia, do Singapuru príde oveľa viac pašerákov drog, ktorí krajinu zničia," povedal P. Subramaniam, 56-ročný majiteľ obchodu.
Tengku Sri Melatiová si však myslí opak: "Mať trest smrti je ako hrať sa na Boha. Nemáme žiadne právo brať život iným ľudským bytostiam. Potrestajme kriminálnikov, ale nezabíjajme ich," povedala 23-ročná moslimka.
Podľa správy Amnesty International z roku 2004 od roku 1991 v Singapure obesili asi 420 ľudí, väčšinou za pašovanie drog. Singapur so 4,4-miliónovou populáciou sa tak stal krajinou s najväčšou mierou popravených osôb na počet obyvateľov.
Austrália trest smrti zrušila pred desaťročiami. Posledným obeseným sa stal odsúdený vrah Ronald Ryan, ktorého popravili v roku 1967 vo väzení v Melbourne.