Brusel 1. decembra (TASR) - Európska komisia potrebuje viac informácií a viac času na to, aby sa mohla vyjadriť k sporu slovenskej vlády a policajných odborov. Uviedol to dnes v Európskom parlamente komisár László Kovács v reakcii na ústnu otázku predloženú európskymi socialistami (PES). Súčasne však ubezpečil, že komisia urobí všetko pre to, aby mohla predložiť svoje stanovisko.
Slovenská poslankyňa Monika Beňová (PES) vyjadrila sklamanie nad komisárovou odpoveďou. Podľa jej slov nejde o žiaden vnútropolitický súboj, ale o žiadosť, aby sa EK vyjadrila k tomu, či na Slovensku môžu byť potláčané práva policajtov, pretože je to jej povinnosť.
Podľa ďalšieho slovenského europoslanca Sergeja Kozlíka hraničia ostatné aktivity ministra Palka s podkopávaním základných princípov demokracie a občianskej slobody na Slovensku. Kozlík zdôraznil, že minister vnútra neprimeraným spôsobom zasiahol a naďalej zasahuje do legitímneho odborárskeho protestu slovenských policajtov. Odvolaním predsedu slovenského odborového zväzu polície zasiahol nielen do osobných práv policajného predstaviteľa, ale ohrozil tým aj ústavne garantované práva občanov, občianskych združení a odborových organizácií na slobodné vyjadrenie svojho názoru.
"Naša strana vníma vyhrážky ministra Palka na adresu protestujúcich policajtov za nehorázny prejav arogancie moci," konštatoval Kozlík. Odporučil preto "nestrkať hlavu do piesku", ale kriticky prípad preskúmať.
Nemecká poslankyňa Angelika Beerová v mene európskych Zelených vyslovila podporu žiadosti európskych socialistov, pretože podľa nej tieto informácie prichádzajú z EuroCopu už od júna a "nie sú len záležitosťou Slovenska".
Ďalší slovenský poslanec Ján Hudacký označil stredajšie vystúpenie Beňovej v EP za "diskreditáciu vlastnej krajiny za účelom dosiahnutia politických cieľov". Podľa neho výzvy odborárskych bossov na odstúpenie vlády SR "nebezpečne zaťahujú políciu do politického zápasu". Právo na zhromažďovanie policajtov nebolo v žiadnom prípade spochybňované a obmedzované, čoho príkladom je aj pripravované zhromaždenie v sobotu. "EP a iné inštitúcie nesmú byť zatiahnuté do týchto nechutných politických hier, ktoré boli rozpútané za účelom zdiskreditovať úspechy vládnej koalície na Slovensku," podčiarkol Hudacký.
Záborská označila dnešné prerokovávanie problému za predvolebnú propagandu opozície a za propagandu proti úspešným ministrom vlády SR. Podľa nej nie je pravdou, že v čase vojny bude polícia súdená ako vojaci a od roku 2006 bude na slovenských policajtov dohliadať vojsko. Vojenský súd ich bude súdiť podľa občianskych kódexov a v čase vojny budú súdení ako bežní občania. V rovnakom režime, ako v SR fungujú aj policajti vo Francúzsku a v Taliansku. Trestné činy policajtov už dávno rieši vojenská prokuratúra a tzv. remilitarizácia polície je "hlúposť a demagógia". Beňovej pripomenula, že veľká časť poslancov jej strany hlasovala za takýto návrh zákona v parlamente SR a nepodporila pozmeňovací návrh, ktorý chce tento systém zmeniť.
Predseda Strany európskych socialistov Poul Nyrup Rasmussen trvá na tom, aby EK počas decembrového zasadnutia v Štrasburgu poslancom na túto otázku odpovedala. Zatiaľ nie je známe, či sa tak stane už v decembri alebo až v januári.
Beňová v rozhovore pre TASR vyjadrila na jednej strane nespokojnosť s reakciou komisie, no na druhej strane vidí dve víťazstvá. "To prvé je, že na obranu ministra Palka a na tie spôsoby, ktoré realizuje na ministerstve vnútra nikto nevystúpil okrem jeho straníckych kolegov (Záborskej a Hudackého). Ten druhý, možno ešte podstatnejší bod je, že komisia sa bude aj naďalej zaoberať týmto problémom, že tento problém bude veľmi dôsledne preskúmaný a komisia bude musieť dať odpoveď na budúcom plenárnom zasadnutí - čo je vlastne dôkazom toho, že k porušenie ľudských práv pravdepodobne došlo, " uviedla slovenská europoslankyňa.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab