Belehrad 1. decembra (TASR) - Pod titulkom "Škandál v Haagu" dnes belehradský denník Politika komentuje stredajšie rozhodnutie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) oslobodiť dvoch bývalých príslušníkov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) spod obvinení z vojnových zločinov na srbských civilistoch.
"Tento oslobodzujúci verdikt výborne zapadá do už existujúcej teórie, že v Haagu sa meria rôzne pre zločincov zo srbských radov a pre všetkých ostatných. Srbi zabíjajú a mučia genocídne a plánovite, kým vo všetkých ostatných prípadoch k tomu dochádza len príležitostne, nie ako súčasť zločineckého plánu, ale ide len o druh jednotlivých excesov, ktoré vyššie velenie nemohlo ani predpokladať a ešte menej ich naplánovať..." píše srbskej vláde blízky denník.
Verejnosť v Srbsku príde k záveru, že prah pre usvedčenie iných je postavený oveľa vyššie ako pre srbských dôstojníkov. "Haagsky tribunál bol vytvorený kvôli obetiam a pre spravodlivosť, ale aj pre pravdu a zmierenie. Preto je tiež dôležité, čo si o tomto súde myslia ľudia v Srbsku," konštatuje Politika.
Minister pre ľudské a menšinové práva vlády Srbska a Čiernej Hory (SČH) Rasim Ljajič vyhlásil, že rozhodnutie ICTY o oslobodení Limaja a Muslia neprispeje k tomu, aby tribunál získal dôveru srbskej verejnosti. Pre agentúru Tanjug povedal, že takýto verdikt verejnosť zrejme nepresvedčí, že voči všetkým obžalovaným sa pristupuje rovnako a že žaloba bola dobre pripravená.
V prvom procese proti bývalým členom medzičasom rozpustenej UCK, ktorá v rokoch 1998-99 zvádzala boje s jednotkami Belehradu, ICTY oslobodil dôležitého veliteľa UCK Fatmira Limaja (34), pôsobiaceho aj v tábore Lapušnik, ako aj ďalšieho obžalovaného Isaka Muslia (35). Tretieho obvineného Haradina Balu (48) uznali vinným z vraždy, mučenia a krutosti a odsúdili na 13 rokov väzenia za zavraždenie deviatich väzňov - etnických Srbov aj Albáncov - z júla 1998, ku ktorému došlo mimo tábora. Balu uznali vinným aj zo zlého zaobchádzania s tromi väzňami a pomáhania pri zlom zaobchádzaní a mučení ďalšieho.
Limaj bol poprednou postavou UCK a kľúčovým spojencom politického lídra ozbrojenej skupiny Hashima Thaciho, ktorý v súčasnosti vedie Demokratickú stranu Kosova (PDK), najväčší opozičný subjekt v OSN spravovanej provincii.
Súd všetkých troch oslobodil spod piatich bodov obžaloby zo zločinov proti ľudskosti. Predsedajúci porotca Kevin Parker toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že tribunál sa takýmito zločinmi môže zaoberať lej ak sa dokáže, že boli súčasťou širokého útoku proti civilistom. "Nebolo dokázané, že tieto činy mali dostatočný rozsah alebo povahu na to, aby predstavovali široký alebo systematický útok na civilné obyvateľstvo," povedal Parker.
Zatknutie trojica začiatkom roku 2003 vyvolalo protesty kosovských Albáncov, ktorí ich považujú za bojovníkov za slobodu. Po vynesení oslobodzujúcich verdiktov, ktoré v priamom prenose vysielala televízia, prepukli v uliciach Prištiny oslavy. Limaj sa má do Kosova vrátiť dnes okolo 16.30 h SEČ.