SME

Izraelská armáda má rozkaz zdržať sa akcií na palestínskych územiach

Jeruzalem 23. februára (TASR) - Izraelská vláda vydala ozbrojeným silám rozkaz zdržať sa akcií v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, aby tak Palestínskej ...

Jeruzalem 23. februára (TASR) - Izraelská vláda vydala ozbrojeným silám rozkaz zdržať sa akcií v pásme Gazy a na západnom brehu Jordánu, aby tak Palestínskej samospráve umožnila pokračovať v boji proti ozbrojeným moslimským extrémistom.

"Urobíme všetko, čo môžeme, aby sme Palestínčanom poskytli šancu bojovať proti terorizmu," informoval nemenovaný vládny zdroj s tým, že izraelské jednotky sa zdržia akcie. Bližšie podrobnosti o rozkaze zdroj neuviedol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Izraelská iniciatíva je výsledkom stredajšieho stretnutia izraelského ministra obrany Benjamina Ben-Eliezera so šéfom palestínskej bezpečnosti v pásme Gazy Muhammadom Dahlanom.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci snáh o zníženie napätia v regióne židovský štát už vo štvrtok prijal viacero opatrení: odstránil zátarasy v troch sektoroch pásma Gazy a stiahol sa z Palestínčanmi spravovaného sektoru pri osade Kfar Darom. Okrem toho izraelská armáda v piatok, keď moslimský svet slávil svoj najvýznamnejší Sviatok obetovania, znížila vojenský tlak na Palestínčanov.

Palestínčania už Izrael viackrát žiadali, aby zastavil operácie na palestínskych územiach, pretože to palestínskym bezpečnostným jednotkám údajne bráni v zadržaní páchateľov alebo iniciátorov samovražedných atentátov alebo v zhromažďovaní informácií o ich aktivitách.

Izraelský rozhlas dnes informoval, že vláda premiéra Ariela Šarona bude v nedeľu diskutovať o ponechaní či zrušení blokády palestínskeho prezidenta Jásir Arafata v Ramalláhu, ktorú izraelská armáda uvalila 3. decembra 3001. V súvislosti s možnosťou zrušenia Arafatovho de facto domáceho väzenia dnes minister štátnej infraštruktúry Avigdor Lieberman za krajne pravicovú stranu Jisrael Bajtanu pohrozil demisiou. "Ak vláda Arafatovi dovolí opustiť Ramalláh, zvolám schôdzu mojej strany, ktorá z koalície do týždňa vystúpi".

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie blokády Arafata v Ramalláhu, ktorá bola reakciou Izraela na sériu samovražedných atentátov, podporujú ministri obrany a zahraničných vecí Benjamin Ben-Eliezer a Šimon Peres. Premiér Šaron však ich návrhy odmieta, pričom tvrdí, že Arafat kladne neodpovedal všetky návrhy predložené Izraelom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 266
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 880
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 620
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 586
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 151
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 064
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 445
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA
Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


31
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 3
Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu