Praha 23. februára (TASR) - Téma takzvaných Benešových dekrétov nie je v susedných krajinách zabudnutou témou a vynára sa nepretržite. "Ich aktuálne použitie je absurdné a nezmyselné," uviedol predseda Poslaneckej snemovne a ODS Václav Klaus v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes (MfD).
"Ale mne sa zdá úplne evidentné, a ja s tými ľuďmi v Rakúsku a Nemecku hovorím, že je tu záujem o revíziu vlastníckych práv a koniec koncov aj teritoriálneho usporiadania tak, ako bolo vytvorené po druhej svetovej vojne. To považujem za nesmierne riskantné, a preto sa ozývam," vyhlásil Klaus, podľa ktorého problém vyhrotil premiér Miloš Zeman aférou rozohranou v Rakúsku.
ODS vystúpila s návrhom, aby Praha pri prerokúvaní zmluvy o pristúpení k Európskej únii požadovala zahrnutie záväzného protokolu, ktorý by vylúčil akúkoľvek revíziu výsledkov druhej svetovej vojny. Klaus ešte koncom januára zaslal premiérovi Milošovi Zemanovi list, v ktorom mu dal tento návrh na zváženie. Klaus pre denník uviedol, že o otázkach dekrétov hovoril s veľvyslancom Európskej komisie v Prahe Ramirom Cibrianom, ktorý povedal: "Ak vás to toľko trápi, tak si to zaraďte do podmienok vstupu."
Celý problém podľa Klausa však rozohrali nedávne výroky premiéra Zemana, po ktorých tento týždeň s návrhom na zrušenie Benešových dekrétov prišiel maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa Klausa v súčasnosti žijeme v absolútne inom svete než v roku 1945 a z hodnotenia tisícov krokov a udalostí z tej doby vyplýva, že nič také by sme dnes nerobili, robiť nechceli a nemohli. "Tak ale otázka vôbec nestojí. Otázka je - či medzi dekrétmi z roku 1945 a februárom 2002 existuje nejaká súvislosť, niečo, čo by bolo možné meniť. Ja myslím, že nie je," zdôraznil Klaus.
V súvislosti s česko-nemeckou deklaráciou z roku 1997 Klaus podotkol, že išlo o krok dopredu, ale "ani na sekundu som si vtedy nemyslel, že by to bolo vyriešenie celkovej situácie". "Vedel som, že je to isté oddialenie, isté gesto - a v politike ide o gestá," dodal.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel