Washington 30. novembra (TASR) - Biely dom dnes zverejnil dokument s názvom "Naša národná stratégia za víťazstvo v Iraku", v ktorom zopakoval postoj vlády prezidenta Georgea W. Busha k otázke odsunu amerických vojsk z Iraku. Podľa americkej administratívy by bol tento krok nesprávny, pretože by len povzbudil povstalcov k ďalším aktivitám.
Irak má podľa Bieleho domu pred sebou pravdepodobne ešte roky boja s násilím. Na druhej strane sú však jeho bezpečnostné zložky čoraz schopnejšie a čoraz istejšie sa ujímajú kontroly nad bezpečnosťou v krajine. Americké jednotky tak budú môcť nakoniec Irak opustiť.
V dnešnom prejave na pôde Akadémie vojenského námorníctva v Annapolise v štáte Maryland sa Bush snažil odvrátiť silnejúce hlasy kritikov. Tí jeho vláde vyčítajú chýbajúcu jasnú stratégia pre Irak. Na intenzite tiež naberajú hlasy vyzývajúce na určenie časového harmonogramu pre odchod Američanov z Iraku.
Biely dom sa však domnieva, že stiahnutie vojsk by bolo veľkým omylom, pretože namiesto potlačenia násilia v krajine by spôsobilo jeho zosilnenie. "Žiadna vojna sa nikdy nevyhrala podľa rozvrhu - a nebude to tak ani v tomto prípade," uvádza sa v dokumente.
Americká verejnosť nie je spokojná s tým, ako prezident zvláda iracký konflikt. Napriek prítomnosti státisícov vojakov násilnosti naberajú na intenzite a denne tu zomierajú desiatky Američanov i cudzincov. Od invázie do Iraku (20.3.2003) zahynulo v Iraku už vyše 2100 amerických vojakov a takmer 16.000 utrpelo zranenia.
Podľa Bieleho domu však "nie je realistické očakávať, aby plne funkčná demokracia bola schopná poraziť nepriateľa menej než tri roky po zvrhnutí Saddáma Husajna".
Dokument definuje pod pojmom "nepriateľ" členov troch skupín, ktoré nesúhlasia s konceptom nového Iraku, pričom ku každej z nich sa treba stavať odlišne. "Využiť tieto odlišnosti u nepriateľa je kľúčovým prvkom našej stratégie," tvrdí Biely dom.
Prvú a najväčšiu nepriateľskú skupinu tvoria prevažne sunnitskí moslimovia, ktorí mali za Saddámovho režimu v rukách moc. Americká administratíva usudzuje, že z tejto skupiny vzíde čoraz viac prívržencov podporujúcich demokratický Irak, pokiaľ bude federálna vláda v Bagdade chrániť menšinové práva a legitímne záujmy všetkých etnických a náboženských komunít v krajine.
Druhou skupinou sú "saddámisti", verní snu bývalého irackého vodcu o obnovení jeho diktatúry. "Domnievame sa, že z tejto skupiny možno pre podporu demokratického Iraku získať len veľmi malý počet. Túto skupinu však možno marginalizovať do tej miery, keď ju môžu poraziť a aj porazia iracké jednotky," uvádza dokument.
Treťou skupinou sú "teroristi" napojení na teroristickú sieť al-Káida alebo touto sieťou inšpirovaní. Je to najmenšia, no najnebezpečnejšia skupina nepriateľov, ktorá predstavuje bezprostrednú a smrteľnú hrozbu. "Nad touto skupinou sa nedá zvíťaziť a treba ju poraziť - zabiť alebo zajať - prostredníctvom ustavičných protiteroristických operácií," uvádza sa v stratégii.
Keďže z historického hľadiska trvá porážka terorizmu a povstania celé roky, "Irak pravdepodobne bude bojovať s istou mierou násilia ešte mnoho rokov," predpokladá Biely dom.
Otázka odsunu amerických vojakov z krajiny preto ešte nie je aktuálna, neznamená to však, že postoj USA zostane nemenný, pripomína Biely dom. "Očakávame, hoci nemôžeme zaručiť, že pozícia našich síl sa v priebehu nasledujúceho roku zmení, ako bude v Iraku pokračovať politický proces a bezpečnostné zložky budú získavať viac a viac skúseností," uvádza sa v dokumente.
Ku koncu novembra bolo v Iraku vyše 212.000 vycvičených príslušníkov domácich bezpečnostných zložiek v porovnaní so septembrom 2004, keď ich bolo len 96.000, uvádza sa na záver v dokumente Bieleho domu.