Berlín 30. novembra (TASR) - Únos nemeckej humanitárnej pracovníčky Susanne Osthoffovej v Iraku je dôkazom toho, že Nemecko je ako celok v súčasnosti ohrozené terorizmom, povedal dnes pre noviny Die Welt minister vnútra Wolfgang Schäuble.
Osthoffovú, 43-ročnú archeologičku, ktorá roky pracuje v Iraku a dlhodobo aktívne pôsobí v humanitárnej oblasti, uniesli v piatok spolu s jej vodičom. Nemecká vláda naznačila, že nemieni ustúpiť požiadavkám únoscov, aby prestala spolupracovať s irackou administratívou.
Únos Osthoffovej "je dôkazom toho, že aj my v Nemecku sme ohrození medzinárodným terorizmom," konštatoval Schäuble v rozhovore pre Die Welt.
Kai Hirschmann z Ústavu pre výskum terorizmu v Essene poukazuje na spojitosť medzi nástupom novej vlády v Berlíne a únosom nemeckej občianky v Iraku.
"Načasovanie únosu nie je náhodné," povedal pre mníchovské noviny Münchener Merkur. Teroristi, ktorí sú podľa neho spojení so sieťou al-Káida, chcú týmto činom vyslať signál vláde kancelárky Angely Merkelovej, aby nespolupracovala s americkou administratívou ani s vládou v Bagdade.
Merkelová chce zlepšiť vzťahy Nemecka s USA. Tento mesiac sa vyjadrila, že bude pokračovať v politike predchádzajúcej vlády a pomáhať vo výcviku irackých ozbrojených síl mimo irackého územia. Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder bol proti Američanmi vedenej invázii do Iraku v roku 2003, čo zhoršilo vzťahy Berlína s Washingtonom.
Osthoffová je idealistkou, pre ktorú sa stali vášňou dejiny Iraku a ktorá si veľmi obľúbila tamojšie obyvateľstvo. Je vydatá za Iračana, má 11-ročnú dcéru, hovorí plynule po arabsky a konvertovala na islam. V ostatných rokoch sa venovala dodávkam humanitárnej pomoci, prevažne zdravotníckych zásob.