Kodaň 24. marca (TASR) - Občania Európskej únie (EÚ) budú môcť od nedele 25. marca cestovať do Dánska, Švédska a Fínska bez absolvovania pasovej kontroly na hraniciach. V noci na nedeľu totiž začne aj pre škandinávskych členov EÚ platiť Schengenská zmluva, na základe ktorej sú kontroly na vnútorných hraniciach EÚ zrušené. Termín 25. marec bol zvolený zámerne - vzhľadom na zmenu zimného času na letný a zavedenie letného letového poriadku leteckými spoločnosťami.
Schengenský priestor sa tak rozšíri o ďalšie tri krajiny. Hraničné kontroly zároveň zrušia aj Nórsko a Island, ktoré síce nie sú členmi EÚ, ale majú s ostatnými troma škandinávskymi štátmi od roku 1957 podpísanú pasovú dohodu a pristúpia k pravidlám EÚ.
Z ostatných krajín EÚ už iba Veľká Británia a Írsko na hraniciach vyžadujú kontrolu pasov občanov EÚ.
V Dánsku, kde sa proti Schengenskej zmluve vyslovila väčšina obyvateľstva, už pravicové politické strany ohlásili demonštrácie, keďže podľa nich sa odstránením pasovej kontroly zvýši počet ilegálnych žiadateľov o azyl a stúpne aj zločinnosť. Dánska vláda aj z tohto dôvodu odmietla ponuky Nemecka na spoločné oslavy prijatia Schengenskej zmluvy.
V súlade s dokumentom budú musieť škandinávske krajiny posilniť svoje vonkajšie hranice. Týka sa to predovšetkým takmer 1300-kilometrovej hranice medzi Fínskom a Ruskom. Škandinávske štáty budú musieť zároveň prevziať európsky elektronický informačný systém, aby si mohli vymieňať informácie o pohybe osôb s ostatnými signatárskymi krajinami. Média v tejto súvislosti kritizovali, že policajné úrady budú mať vďaka takejto spolupráci s ostatnými štátmi EÚ oveľa väčšie právomoci ako doteraz.
Schengenskú zmluvu podpísali pred 16 rokmi Nemecko, Francúzsko a štáty Beneluxu. Kontroly na hraniciach však tieto štáty zrušili až v roku 1995.