Kyjev 22. februára (TASR) - Na Ukrajine bol dnes jeden z viacerých vojenských sviatkov - Deň obrancu vlasti. Profesia vojaka alebo služba v armáde patrí v súčasnosti v krajine medzi najmenej príťažlivé. Hlavnými dôvodmi odmietavého postoja dvoch tretín verejnosti k zamestnaniu a životu v ozbrojených silách sú zlá finančná situácia vojakov, ťažké podmienky života a rozkrádanie majetku.
Sociologická inštitúcia Sloboda uskutočnila vo februári prieskum, v ktorom až 67 percent účastníkov označilo vojenskú profesiu za nepríťažlivú a iba 21 percent osôb malo k nej priaznivý názor. Nepríťažlivosť služby vojakov z pohľadu verejnosti sa prejavuje aj na pomerne nízkej dôvere k vlastnej armáde. V jej schopnosť obrániť krajinu v prípade vojenskej hrozby verilo 47 percent opýtaných.
Na otázku, či by chceli, aby niekto z ich blízkych príbuzných v súčasnosti slúžil v armáde, odpovedalo odmietavo až 65 percent ľudí. Za sa vyslovilo len 21 percent respondentov. Pritom 49 percent osôb podporilo postupný prechod k formovaniu armády na základe kontraktov o službe vojkov a 23 percent by chcelo zachovať terajšiu všeobecnú vojenskú povinnosť. Za zrušenie povinného povolávania na vojenskú službu a prechod k profesionálnej armáde je predovšetkým mládež, ľudia stredného veku, s vysokoškolským vzdelaním a vo veľkých mestách.
Prezident Leonid Kučma dnes v súvislosti s Dňom obrancu vlasti podpísal dekrét o dodatočných opatreniach na zosilnenie starostlivosti o vojnových veteránov, ich právnej a sociálnej ochrane. Podľa dokumentu hlava štátu nariadila vláde predložiť do parlamentu návrh zákona o skrátení základnej vojenskej služby na 12 mesiacov od roku 2005. Kabinet má pripraviť a predložiť prezidentovi aj koncepciu predpovolávacej prípravy a vojensko-vlasteneckej výchovy mládeže. Prezident dúfa, že pri priaznivých ekonomických podmienkach armáda môže byť plne prevedená na profesionálnu podľa plánov do roku 2015.
Na jar na Ukrajine povolajú na výkon vojenskej služby takmer 47.000 mladých ľudí. Priamo do Ozbrojených síl Ukrajiny z nich pôjde 33.000, do vnútorných vojsk 7000, do pohraničných vojsk takmer 5000, do civilnej obrany ministerstva pre mimoriadne situácie okolo 1600 a do Služby bezpečnosti Ukrajiny (tajná) asi 510.
(spolupracovník TASR Martin Benko) pel