Podľa výsledkov zverejnených švajčiarskou televíziou DRS podporilo túto iniciatívu 1,1 milióna občanov alebo 55,7 percenta oprávnených voličov. Proti iniciatíve bolo 896.000 Švajčiarov (44,3 percenta).
Keďže kladne sa vyslovilo aj všetkých 26 kantónov, referendum je platné. Vo francúzsky hovoriacich regiónoch bol súhlas najväčší - takmer dvojtretinový, zatiaľ čo v okolí Bazileja, ktorý je centrom chemického priemyslu, dosiahli prívrženci iniciatívy podporu iba tesne nad 50 percent.
Vo Švajčiarsku sa tak nebudú môcť päť rokov pestovať geneticky manipulované rastliny, ako aj chovať a dovážať domáce zvieratá, ktorých genofond bol zmenený.
Toto opatrenie presadzovali ochrancovia životného prostredia, spotrebiteľské organizácie a poľnohospodári. Proti bola švajčiarska vláda, priemyselné zväzy a všetky veľké politické strany s výnimkou sociálnych demokratov a zelených.
Áno v referende posilní podľa predsedu Sociálnodemokratickej strany (SP) Hansa Jürga Fehra ekologické poľnohospodárstvo. Výsledok hlasovania považuje zväz roľníkov za prejavenie dôvery švajčiarskym poľnohospodárom.
Švajčiarska vláda a parlament odmietali zákaz predaja geneticky upravených produktov. Podľa ministra hospodárstva Josefa Deissa to bude negatívny signál otvorenia Švajčiarska novým technológiám.
Švajčiarska ľudová strana (SVP) si myslí, že zákaz nič nerieši, pretože schvaľovacie konanie pre takéto produkty trvá dlhšie ako päť rokov.
Hovorca koncernu Agro považuje výsledok referenda za negatívny signál, pretože Švajčiarsko je krajinou, ktorá podporuje "výskum a inováciu".