Washington 22. februára (TASR) - Vláda USA chce zbaviť moci irackého prezidenta Saddáma Husajna ešte pred tým, než prezidentovi Georgeovi W. Bushovi vyprší jeho prvé volebné obdobie.
Biely dom však nateraz nerozhodol, akú metódu by mal na dosiahnutie tohto cieľa použiť, napísal dnes denník Washington Times.
Činitelia Bieleho domu v interview uviedli, že členovia vládneho kabinetu za ostatné týždne dosiahli neobyčajnú zhodu v tom, že treba zbaviť moci nielen prezidenta Husajna, ale aj jeho politickú stranu tvrdej línie Baas. Najdlhšie tejto myšlienke podľa denníka oponoval minister zahraničných vecí Colin Powell.
Predstavitelia vo Washingtone podľa denníka diskutujú o časovom harmonograme, pričom Saddám Husajn by mal byť pozbavený moci do januára 2005, keď Bushovi vyprší prvé volebné obdobie. Termín určili zámerne, pretože niet nijakých záruk, že terajší šéf Bieleho domu zostane v úrade aj po tomto termíne a či nový prezident z radov demokratov bude rovnako postupovať voči Iraku ako terajšia administratíva.
Prezident Bush niekoľkokrát zopakoval, že medzi jeho hlavné úlohy považuje boj proti terorizmu, vrátane zničenia siete al-Káida Usámu bin Ládina, a odstavenie Husajna. "Dospelo sa k dohode, že Husajn musí odísť, veľkou otázkou však i naďalej je, ako to dosiahnuť," povedal vysokopostavený činiteľ vo Washingtone. Odborníci majú po ruke možnosti, napísal Washington Times.
Použiť afganský model znamená masívne bombardovanie spolu operáciami špeciálnych jednotiek a domáceho ozbrojeného odporu. Riaditeľ americkej spravodajskej služby George Tenet je tej mienky, že jeho agentúra môže destabilizovať iracký režim a možno aj podnietiť vojenský prevrat. Washington je presvedčený, že už teraz existujú vážne dôvody na odstránenie Saddáma Husajna, ktorý sa usiluje získať jadrové zbrane. Tie by sa mohli dostať do rúk teroristických skupín operujúcich s podporou Bagdadu na Blízkom východe.
Prezident Bush zaradil Irak spolu s Iránom a Severnou Kóreou do osi zla. Biely dom však uviedol, že nechystá vojnu ani proti Teheránu a ani proti Pchjongjangu. Podobnú záruku však v prípade Iraku nevyslovil. Podľa denníka Washington Times marcová cesta viceprezidenta Dicka Cheneyho do 11 krajín, vrátane tých, ktoré susedia s Irakom, naznačuje ako vážne Spojené štáty uvažujú o prípadnom vojenskom zásahu proti Iraku.
Viceprezident Cheney bol ministrom obrany v čase, keď USA v roku 1991 viedli vojnu proti Iraku za jeho okupáciu Kuvajtu. Niektoré z krajín, ktoré americký viceprezident navštívi, by mohli slúžiť ako základne pre americké letecké akcie proti Iraku, uzatvára Washington Times.
(spolupracovník TASR William Guard) vk ed