Valletta 27. novembra (TASR) - Predsedovia vlád 53 členských krajín britského Spoločenstva národov (Commonwealth) sa dnes na záver trojdňového summitu na Malte zaviazali bojovať s terorizmom a jeho príčinami, ochraňovať ľudské práva a vykoreniť korupciu.
Britské Spoločenstvo národov, medzi ktorého členov patrí okrem Británie a Austrálie napríklad aj Pakistan či mnohé rozvojové krajiny Afriky, Ázie a Karibiku, súčasne potvrdilo, že hlavným nástrojom na boj s terorizmom je presadzovanie dialógu, tolerancie a pochopenia medzi národmi. Zdôraznilo však aj potrebu dodržiavať v boji s terorizmom medzinárodné právo, vrátane konvencií o ľudských právach.
Predstavitelia Commonwealthu ostro odsúdili všetky teroristické činy v akýchkoľvek formách a prejavoch.
"Branie si za cieľ a úmyselné zabíjanie civilistov prostredníctvom teroristických činov nemožno ospravedlniť ani legitimizovať akýmkoľvek dôvodom či krivdou," konštatuje sa v komuniké prijatom po rokovaniach za zatvorenými dverami. Protiteroristické opatrenia však musia brať do úvahy aj podmienky prispievajúce k šíreniu terorizmu, napríklad biedu či nedostatok dialógu a pochopenia medzi kultúrami, konštatuje sa v ňom ďalej.
Predovšetkým sme sa chceli vyjadriť k terorizmu, zdôraznil na tlačovej konferencii premiér hostiteľskej Malty Lawrence Gonzi.
V Commonwealthe, ktorý vznikol ako združenie bývalých britských koloniálnych krajín, sú združené bohaté i mnoho z najchudobnejších štátov sveta, ako i ľudnaté krajiny ako India a riedko osídlené maličké ostrovné štáty ako Tuvalu. Rovnako združuje ľudí rozličných vierovyznaní, od moslimov až po budhistov.
Záverečnému vyhláseniu predchádzala v sobotu separátna výzva. Predstavitelia Commonwealthu sa obrátili na Európsku úniu s požiadavkou, aby prestala ochraňovať svojich poľnohospodárov na úrok chudobnejších krajín. Cieľom ich snahy je zachrániť rozhovory o globálnom svetovom obchode, ktoré sa uskutočnia v decembri v Hongkongu.
Účastníci maltského summitu vyjadrili "hlboké obavy nad tempom" ostatného kola rozhovorov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a vyslovili nádej, že sa úspešne zavŕšia najneskôr do konca roka 2006.
V Hongkongu sa zídu ministri z vyše 140 krajín sveta na rozhovoroch, ktorých cieľom je odstrániť globálne obchodné bariéry v oblastiach ako poľnohospodárstvo či služby. Podľa pozorovateľov je decembrová schôdzka ohrozená, pretože chudobné krajiny požadujú širšiu liberalizáciu obchodu s poľnohospodárskymi produktmi - USA a Európska únia bojujú za nižšie clá na priemyselné produkty a voľné poskytovanie služieb.
Commonwealth reprezentuje jednu tretinu celosvetovej populácie, pätinu svetového obchodu a 40 percent členských krajín WTO, zdôraznili maltské rokovania.
Mnohí z jeho účastníkov dnes odcestovali z Malty do Barcelony na summit EÚ-Stredomorie a možno očakávať, že rokovania o WTO budú jednou z horúcich tém aj na schôdzke v Španielsku.
Pokiaľ ide o ľudské práva, účastníci summitu Commonwealthu sa dohodli, že sa nimi budú zaoberať na osobitnej schôdzke v roku 2007.