Moskva 22. februára (TASR) - Približne 200 osôb protestovalo dnes v Moskve proti autoritarizmu prezidenta Vladimira Putina a vojne v Čečensku. Demonštrácia za ľudské práva sa uskutočnila pred moskovskou Ľubiankou, kde za Sovietskeho zväzu sídlila KGB a v súčasnosti jej nástupkyňa - Federálna bezpečnostná služba (FSB).
Zhromaždenie v blízkosti pamätníka obetí sovietskych represií, postaveného z kameňa útesov ostrova Solovki, kde sa nachádzal prvý gulag, sa konalo v pamätný deň začatia deportácií Čečencov v roku 1943. Stalin čečenský národ obvinil z kolaborácie s nacistami.
"Včera ich obviňovali, že sú s Hitlerom a dnes, že sú s bin Ládinom," povedal na demonštrácii jej organizátor a líder Hnutia za ľudské práva Lev Ponomariov. "Dnes je našou povinnosťou zdvihnúť hlas a zastaviť vojnu, v ktorej hynú tisíce nevinných ľudí," zdôraznil.
"Našu krajinu si podrobuje strach a klamstvo. Vytvoril sa nový autoritársky systém, ktorý si podriaďuje parlament, tlač i justíciu a krajina sa intenzívne vyzbrojuje. Tento systém vzišiel z druhej čečenskej vojny, žije z nej a v nej nachádza svoje ospravedlnenie," uvádza sa vo vyhlásení demonštrantov. Vo vyhlásení sa požaduje okamžité ukončenie bojov, začatie rokovaní a potrestanie vojnových zločincov.
Šéf ruského PEN klubu Alexander Tkačenko si myslí, že súčasný režim sa snaží odpútať pozornosť verejnosti od vážnych problémov vykonštruovanými škandálmi, akým je obvinenie olympijských rozhodcov z protiruskej zaujatosti.
O nespravodlivosti rozhodcov na ZOH v Salt Lake City hovorí takmer celá ruská politická elita, vrátane prezidenta Vladimira Putina a dokonca aj patriarcha moskovský a celej Rusi Alexij II.
Vedec a bývalý poradca prezidenta Borisa Jeľcina pre ekológiu Alexej Jablokov upozornil na "desiatky, možno stovky procesov" proti osobám, ktoré FSB obvinila zo špionáže, čo mu podľa jeho slov môže pripomínať iba "nástup Stalina k moci".
"Všetko je to ale iba dôsledkom nášho postoja. Ak by nás tu bolo 50.000, veci by boli ináč," povedal k približne dvom stovkám demonštrantov.