Skopje 22. februára (TASR) - Najväčšie strany etnických Albáncov v Macedónsku dnes podporili vyhlásenie amerického generála mierových síl KFOR Keitha Hubera, ktorý vo štvrtok označil dohodu o kosovskej časti macedónsko-juhoslovanskej hranice za neplatnú, pretože na rokovaniach o tejto otázke sa nezúčastnili zástupcovia Misie OSN v Kosove (UNMIK) a kosovských Albáncov.
Podpredseda Demokratickej strany Albáncov (DPA) Iljaz Halimi, ktorý je aj podpredsedom macedónskeho parlamentu, pripustil, že poslanci DPA hlasovali za ratifikáciu pohraničnej dohody. Údajne však len preto, že vtedajší macedónsky minister zahraničných vecí Srdjan Kerim ich "zavádzal", keď uviedol, že na rozhovoroch sa podieľa aj UNMIK.
"Macedónci by mali o hranici s Kosovom diskutovať len s predstaviteľmi UNMIK a s novou kosovskou vládou," vyhlásil Halimi.
Podľa predstaviteľa Strany demokratickej prosperity (PDP) Nasera Ziberiho vznikol problém preto, lebo Macedónsko diskutovalo o hranici s "nesprávnym subjektom".
Kým existuje Rezolúcia 1244 Bezpečnostnej rady OSN, o kosovskej časti macedónsko-juhoslovanskej hranice sa nemôže diskutovať s Belehradom, ale s administratívou OSN v Prištine, povedal Ziberi a poradil vláde v Skopje, aby prehodnotila podpísaný dokument.
Ako však v Skopje uviedol macedónsky prezident Boris Trajkovski, generálny tajomník NATO George Robertson vo štvrtok v telefonickom rozhovore potvrdil, že aliancia uznáva dohodu o macedónsko-juhoslovanskej hranici.
Podľa Trajkovského NATO nestojí za vyhlásením Keitha Hubera a generálovo vyjadrenie by nemalo byť chápané ako politické stanovisko.
Ako Trajkovski zdôraznil, Robertson jasne poukázal na to, že Macedónsko ako suverénny štát má právo podpisovať dohody s inými krajinami, vrátane dohôd týkajúcich sa jeho hraníc.