Belehrad 25. novembra (TASR) - Hlavný sprostredkovateľ OSN pre rokovania o budúcom štatúte Kosova dnes vyjadril spokojnosť s výsledkami svojej prvej informačnej návštevy v spornej provincii a Srbsku.
"Jednoznačne, som spokojný s rozhovormi," povedal bývalý fínsky prezident Martti Ahtisaari na tlačovej konferencii v Belehrade po stretnutiach so srbskými lídrami. "Zhromaždili sme obrovské množstvo informácií. Je to dobrý základ," dodal.
Ahtisaari povedie rokovania o budúcnosti Kosova medzi Belehradom a Prištinou, ktorých začiatok sa očakáva v decembri. Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova a trvajú na nezávislosti, čo však srbská strana rozhodne odmieta. Belehrad navrhuje riešenie "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť".
Svoje turné po regióne začal v pondelok v Kosove, vo štvrtok a dnes pokračoval v Belehrade, odkiaľ večer odcestoval do Čiernej Hory. Po Podgorici bude rokovať aj v albánskej Tirane a macedónskom Skopje. V stredu navštívi Moskvu.
Ahtisaari, ktorý svoju misiu začne kyvadlovou diplomaciou, nestanovil časový limit pre trvanie kosovských rozhovorov. Emisár ale vyjadril nádej, že začiatkom roku 2006 by sa mu mohlo podariť dostať obe strany za jeden rokovací stôl.
"Dúfam, že na oboch stranách je ochota stretnúť sa. Snáď je realistické predpokladať, že na začiatku budúceho roku sa nám podarí dostať obe strany dohromady," povedal.
Ahtisaari vyjadril očakávanie, že hlavný štáb jeho tímu vo Viedni bude v plnej prevádzke do začiatku roku 2006. Zároveň vyzval na trpezlivosť a uznal, že rozhovory budú tvrdé. "Nemáme žiadne ilúzie, bude to mimoriadne náročné," povedal. "Nerobím zázraky. Buďme trpezliví," dodal.
Dnes sa Ahtisaari stretol so srbským prezidentom Borisom Tadičom, ktorý tiež vyslovil predpoklad, že kosovské rozhovory budú "veľmi zložité a dramatické".
Vo vyhlásení po stretnutí s emisárom Tadič vyzval na "špecifické riešenie, ktoré uspokojí záujmy všetkých etnických skupín", zároveň ale udrží Kosovo v hraniciach Srbska.
Tadič predtým navrhol rozdeliť Kosovo na srbskú a albánsku časť, pričom obe entity by zostali súčasťou Srbka, albánska by však získala širokú autonómiu.
Ahtisaari sa odmietol k tejto myšlienke vyjadriť. Ideu delenia Kosova však ešte pred rozhodnutím o otvorení rozhovorov o štatúte ako neprijateľnú odmietli OSN, USA a EÚ.