Moskva 22. februára (TASR) - Nielen ruská politická scéna, ale aj ruskí umelci a dokonca aj odborári a cirkev sa dnes vyslovili proti údajnej diskriminácii a ponižovaniu ruských športovcov zo strany rozhodcov a úradníkov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na Zimných olympijských hrách v Salt Lake City.
"Akékoľvek porušenie športovej etiky a neobjektívne rozhodovanie vnímame veľmi bolestivo," vyhlásil dnes v Moskve patriarcha moskovský a celej Rusi Alexij II. Najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi sa zároveň vyslovil za to, aby bol šport čistý a neovplyvnený politikou.
Na obhajobu ruského športu dnes vystúpil ruský prezident Vladimir Putin, predstavitelia vlády, oboch komôr parlamentu, primátor Moskvy Jurij Lužkov, režisér Nikita Michalkov i tajomník Bezpečnostnej rady štátu Vladimir Rušajlo.
Putin konštatoval, že ruskí športovci čelia na olympiáde neobjektívnym a zaujatým rozhodcom, čo je možné vysvetliť nadmiernou komercionalizáciou hier a nedávnou generačnou výmenou v čele MOV. Vyhlásil, že sa necíti byť expertom vo všetkých druhoch športu, ale "niektoré veci vyvolávajú údiv". Prezident sa v tejto súvislosti pozastavil nad tým, že v ľadovom hokeji rozhodujú na ZOH výhradne rozhodcovia z NHL, ktorí pochádzajú zo Severnej Ameriky. Putina znepokojuje aj pasívny postoj ruských olympijských funkcionárov z Ruského olympijského výboru a ruského zástupcu v MOV, ktorí s obhajobou ruských športovcov začali príliš neskoro.
Medzi kritikov údajnej diskriminácie ruských športovcov na ZOH v Salt Lake City sa dnes zaradila aj ruská vláda. Námestník riaditeľa Úradu vlády Ruskej federácie Alexej Volin označil dnes ZOH v USA za "divokú olympiádu na Divokom západe" a prípadný demonštratívny predčasný odchod ruských športovcov domov by bol preto "emocionálne zdôvodniteľný".
Postup rozhodcov a olympijských činovníkov voči ruským športovcom - krasokorčuliarom, hokejistom a družstvu v behu na lyžiach - podľa Volina "veľmi pripomína pomstu za doterajšie úspechy Rusov v športe, ktoré dosiahli v čestnom súboji".
Svoje znepokojenie dnes MOV tlmočil aj šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov. "Olympijské hry je nutné ochrániť od svojvoľného zasahovania," konštatoval minister zahraničných vecí a požiadal MOV o obnovenie normálnej športovej atmosféry vo vzťahu k športovcom z Ruska a ďalších krajín.
Ak MOV nevysvetlí niektoré sporné kroky voči ruským športovcom a neospravedlní sa, ruská výprava by mala ignorovať ceremóniu slávnostného ukončenia Zimných olympijských hier v Salt Lake City. Po búrlivej rozprave o tom dnes rozhodla ruská Štátna duma - dolná komora parlamentu - 359 hlasmi. Proti uzneseniu, ktoré nemá záväzný, ale len odporúčací charakter, sa vyslovili traja ruskí poslanci a jeden sa hlasovania zdržal.
Uznesenie je kompromisom, pretože časť ruských poslancov trvala na tom, aby ruská výprava olympijské hry okamžite opustila. Predseda ruských ultranacionalistov Vladimir Žirinovskij dnes v parlamente požadoval okamžitý odchod Rusov z olympijských hier, čím by ruskí športovci po zásluhe "napľuli do tváre" olympijským činovníkom. Žirinovskij pripomenul, že z OH sa vytratili pôvodné princípy, stal sa z nich tvrdý obchod a o miestach konania hier sa rozhoduje mnoho rokov dopredu na základe úplatkov.
Sergej Mironov, predseda Rady federácie, dnes v Moskve oznámil, že horná komora parlamentu pripravuje posolstvo, ktoré bude adresované Medzinárodnému olympijskému výboru a parlamentom krajín, ktorých športovci boli poškodení neobjektívnymi hodnoteniami rozhodcov.
Rozprava a hlasovanie senátorov o dokumente prebehne na plenárnej schôdzi na budúci týždeň v stredu. Podľa Mironova sa rozhodcovia zaviazali hodnotiť čestne a nezaujato, ale tieto princípy v Salt Lake City porušujú. Šéf ruského senátu je navyše presvedčený o tom, že na olympiáde existuje zaujatosť voči ruských športovcom a reprezentantom niektorých ďalších krajín.
Mironov zastáva názor, že odchod ruskej výpravy zo Salt Lake City nie je namieste. Ruskí športovci by mali bojovať do konca a zvíťaziť, ale Rusko ako "veľká športová krajina" im musí byť oporou a musia vedieť, že "doma im držia palce a nedopustia, aby im krivdili". Podľa tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Vladimira Rušajla kroky voči ruskému družstvu v behu na lyžiach, ktoré ako hlavný favorit zisku zlatého kovu nemohlo štartovať, neboli náhodné. Incident znamená nielen diskrimináciu ruských športovcov, ale diskrimináciu olympijskej myšlienky.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed