V rovnakom čase došlo k nárastu užívania liekov proti depresii a poklesu využívania psychoterapie alebo poradenstva.
Tieto zistenia podľa vedcov poukazujú na možné prípady nevhodného predpisovania liekov deťom.
Kým smernice vyzývajú na to, aby sa v prípade detí používalo psychologické poradenstvo, prípadne kombinácia poradenstva a farmakoterapie, štúdia zverejnená v magazíne Journal of Adolescent Health odhalila trend nahradzovania rozhovorovej terapie antidepresívami.
Napriek tomu, že pre pacientov mladších ako 18 rokov schválili len jedno antidepresívum, Prozac (fluoxetín), po roku 1995 došlo k nárastu predpisovania aj iných antidepresív.
Podľa vedúcej výskumu Jun Maovej z lekárskej fakulty Stanfordovej univerzity v Kalifornii nie je jasné, prečo došlo v skúmanom období k zvýšeniu užívania antidepresív.
V rozhovore pre agentúru Reuters vyslovila predpoklad, že ide o kombináciu faktorov, vrátane rozsiahleho propagovania liekov, rozšíreného presvedčenia, že lieky sú účinnejšie ako terapia, a skutočnosti, že užívanie liekov je pohodlnejšie ako psychologické poradenstvo.
Či však antidepresíva budú naďalej vytláčať psychoterapiu detí a tínedžerov, je však otázne. Zdravotnícke úrady USA v roku 2004 totiž nariadili výrobcom antidepresív, aby na svojich produktoch umiestnili písomné varovanie pred zvýšeným rizikom samovražedného správania, ktoré je spájané s určitými antidepresívami.