Port Royal 24. marca (TASR) Pred takmer štyrmi storočiami hľadali legendárni piráti Karibského mora rozptýlenie v uliciach jamajského mesta Port Royal, svojho času britskej koloniálnej základne označovanej kedysi za najhriešnejšie mesto sveta.
Nevestince, bary a hráčske salóny lemovali úzke ulice, kde nachádzali odpočinok a oddych takí slávni piráti ako Henry Morgan, Blackbeard, Mary Readová či Anne Bonneyová. Prichádzali sem po týždňoch strávených na mori a prepadávaní španielskych lodí naplnených bohatstvom. Legendy hovoria, že opití námorníci, oplývajúci pirátskym zlatom, ťahali po uliciach mesta sudy piva a prikazovali okoloidúcim napiť sa. Ak tak neurobili, hrozili im zastrelením.
"Bol tam zákon, ale tento zákon bol v Port Royal krehký. Bolo to miesto, kde sa piráti zabávali. Bolo to hlučné miesto, kde o bitky nebola núdza. Môžeme si tu zhýralosť iba predstavovať," hovorí univerzitný profesor histórie Patrick Bryan.
Teraz pokojnú rybársku dedinu čaká čoskoro radikálna premena, ktorá sa dá prirovnať k obrovskému zemetraseniu v roku 1692. Stratégovia cestovného ruchu chcú malé mesto na polostrove Palisadoes zmeniť na budúcu najväčšiu turistickú atrakciu Karibiku. Bude to Disneyland tejto oblasti, avšak založený na historickom základe, tvrdí Robert Stephens, generálny riaditeľ spoločnosti Port Royal Development Co.
Port Royal môže byť ideálnou kombináciou naplnenia snov historikov a projektantov. Mestečko s 1200 obyvateľmi sa nachádza na konci 16 kilometrov dlhého mysu, južne od jamajskej metropoly Kingston a iba päť minút cestou autom od hlavného jamajského letiska. Všetko v oblasti vyžaruje históriou a zúfalo potrebuje ekonomický rozvoj.
Port Royal bol do zemetrasenia v roku 1692, ktoré poslalo obrovské kusy mesta na dno mora, možno najdôležitejším obchodným bodom na svete a tiež hlavným centrom sústreďovania otrokov. Ruiny hlavne pozostatky ciest, kopy trosiek a základy katedrály sú pokryté naplaveninami a osemmetrovou hladinou vody.
Väčšina z britskej pevnosti Fort Charles po cestičkách ktorej kráčal aj legendárny pán morí lord Horatio Nelson, aby pozoroval pustošiace španielske a francúzske vojnové lode zostáva však neporušená. Sieť stanovíšť pre delá prepojená tunelmi potrebuje iba malú obnovu. Na tráve v pevnosti leží aj šesť metrov dlhý kanón, ktorý osadia na pôvodné miesto. Z tehál postavené kráľovské delostrelecké skladisko, ktoré zemetrasenie naklonilo do 35 stupňového uhla, sa teraz nazýva Giddy House (Dom spôsobujúci závrat). Toto meno dostalo preto, že zabáva kolísajúcich sa turistov, ktorí kráčajú po jeho naklonenej podlahe. Archeológovia vytiahli z mesta a jeho potopenej časti tisíce artefaktov - meče, delové gule, časti muškiet, visiace zámky či cínové nádoby.
"Je to dôležitá kapitola britskej histórie. Port Royal bolo britským veliteľským obranným stanovišťom v Karibiku," dodáva historik Bryan.
Navrhnutý projekt v hodnote 250 miliónov amerických dolárov, ktorý každým dňom čaká na schválenie jamajskej vlády, hovorí o prístavnej hrádzi pre krížniky a novopostavenej pirátskej dedine so všetkým, čo k tomu patrí - krčmami, obchodmi a nevestincami, i keď realistickými, ale nie v prevádzke.
Historické budovy, vrátane britskej námornej nemocnice z 19. storočia budú zreštaurované. Postavia sa nové domy pre obyvateľov. Turisti sa môžu oboznámiť aj s témou zemetrasenia. Podmorské tunely im umožnia zostúpiť k ruinám potopeného mesta.
Realizácia projektu sa však už dlho odkladá. Architekti celého plánu hovorili o júni minulého roku ako mesiaci, keď sem priplávajú prvé krížniky. Teraz hovoria, že začiatočná fáza projektu stavba prístavnej hrádze pre krížniky a pirátska dedina sa dokončí až o rok. Ak sa celý projekt zrealizuje, bude to znamenať vytvorenie 19.000 pracovných miest v krajine, kde je 15 percentná nezamestnanosť.