Brusel 24. novembra (TASR) - Kokaín si získava čoraz významnejšie postavenie medzi drogami. Vyplýva to z dnes zverejnenej výročnej správy Agentúry EÚ pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) o stave drogovej problematiky v Európe. Správa si všíma 25 členských krajín EÚ, Bulharsko, Rumunsko, Nórsko a Turecko.
Podľa odhadov EMCDDA má približne deväť miliónov Európanov, čo predstavuje tri percentá dospelej populácie, skúsenosti s kokaínom, pričom asi 3-3,5 milióna skúsilo túto drogu v minulom roku. Nárast jeho užívania sa zaznamenal najmä medzi mladými ľuďmi vo veku 1534 rokov. Ide pritom predovšetkým o mladých mužov a obyvateľov mestských oblastí, no existujú značné rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Najväčší nárast nových užívateľov kokaínu nastal v Španielsku a Veľkej Británii, kde túto drogu užili minulý rok vyše štyri percentá mladých ľudí.
Aktuálne údaje ukazujú, že množstvo kokaínu zhabaného v EÚ v období rokov 2002-2003 takmer zdvojnásobilo. Nárast zo 47 na 90 ton naznačuje, že Európa je v súčasnosti hlavným drogovým trhom. Najviac kokaínu sa dostáva do únie cez Pyrenejský polostrov a Holandsko.
Čoraz viac Európanov vyhľadáva liečenie kvôli problémom s kokaínom. Asi desať percent všetkých žiadostí o liečbu v Európe sa momentálne spája s užívaním kokaínu, hoci existujú veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Najviac takýchto žiadostí zaregistrovali v Španielsky a Holandsku.
Užívanie kokaínu je častým javom medzi užívateľmi opiátov a bežne sa zisťuje spolu s opiátmi v prípadoch predávkovania drogami. Kokaín hrá rozhodujúcu úlohu v približne desiatich percentách úmrtí spôsobených drogami, hoci úmrtia pripisované samotnému kokaínu zostávajú zriedkavosťou.
Najnovšie údaje z prieskumov tiež naznačujú rastúci trend užívania extázy a amfetamínu medzi mladými ľuďmi vo väčšine krajín únie. EMCDDA odhaduje, že asi 2,6 milióna dospelých v EÚ v ostatnom období užilo extázu. Najvyšší počet nových užívateľov extázy majú Británia, Česká republika a Estónsko. Celosvetovo zostáva Európa hlavným centrom výroby extázy, hoci celkovo význam Európy klesá, pretože výroba sa rozšírila do ostatných častí sveta. Najviac amfetamínu zabaveného v roku 2003 bolo z Holandska, Poľska a Belgicka.
Napriek narastajúcemu trendu užívania metamfetamínu na ostatných kontinentoch, zostáva značné užívanie tejto drogy obmedzené v rámci Európy len na Českú republiku a Slovensko.
Užívanie syntetických halucinogénnych substancií ako LSD je v Európe na nízkej úrovni, hoci medzi 15-16-ročnými študentmi je relatívne bežným javov experimentovanie s halucinogénmi nachádzajúcimi sa v prírode známymi ako čarovné huby.
Užívanie cracku zostáva podľa správy na nezmenenej úrovni a jeho rozšírené užívanie je typické len pre niekoľko väčších miest najmä v Holandsku a Británii.
EMCDDA odhaduje, že viac ako 62 miliónov Európanov (20 percent dospelej populácie) skúsilo kanabis, pričom 20 miliónov tak urobilo v minulom roku. Asi 9,5 milióna patrí medzi bežných užívateľov a tri milióny mladých ľudí (15-34 roční), najmä mladých mužov, sú každodennými alebo takmer každodennými užívateľmi. Od polovice 90. rokov prevažuje v užívaní kanabisu rastúci trend. Deväť štátov EÚ pritom prekračuje 20-percentnú hranicu, v prípade Slovenska odhady hovoria o 27 percentách. Nárast sa zaznamenal najmä v nových členských krajín únie, kde bola úroveň užívania kanabisu v roku 1995 veľmi nízka (vo všeobecnosti predstavovala 10 percent).
Agentúra súčasne varuje, že heterosexuálne styky sú v súčasnosti častejšou cestou k novým prípadom nákazy AIDS než injekčné užívanie drog. Znamená to zmenu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď väčšina nových prípadov nákazy AIDS mala pôvod v injekčnom užívaní drog.
Viac ako pol milióna Európanov sa pritom lieči formou substitučnej liečby. Najviac stúpol počet zariadení na liečbu opiátovej závislosti, ale ich dostupnosť nie je všade rovnaká. V sledovaných krajinách sa podľa agentúry v dôsledku sedemnásobného zvýšenia za posledné desaťročie nachádza minimálne 530.000 klientov v substitučnej liečbe v špecializovaných liečebných centrách alebo pod dozorom všeobecných lekárov. Podľa odhadov tak približne štvrtina až polovica ľudí v Európe, ktorí majú problém s opiátmi, dostáva tento druh liečby.
Väčšina krajín Európskej únie hlási nárast trestnej činnosti súvisiacej s drogami. Podľa najnovších údajov bol od konca 90. rokov zaznamenaný nárast prípadov trestnej činnosti súvisiacej s drogami vo väčšine z 25 členských štátov EÚ. Rastúci trend pozorovaný v období medzi 19982003 v 20 krajinách je obzvlášť výrazný v Estónsku a Poľsku, kde došlo k desať- resp. trojnásobnému zvýšeniu počtu porušení protidrogovej legislatívy. V správach z iných krajín sa však uvádza pokles týchto porušení v roku 2003. Ide najmä o Belgicko, Španielsko, Taliansko, Maltu, Rakúsko a Slovinsko.
V mnohých európskych krajinách narastajú obavy z rozširovania vplyvu užívania drog na spoločnosť. V osobitnom hodnotení znepokojenia verejnosti vo vzťahu k drogám agentúra EMCDDA poukazuje na potrebu zamerania stratégií kontroly drog nielen na znižovanie užívania nezákonných drog, ale aj na správanie súvisiace s drogami s negatívnym dopadom na spoločnosť ako na celok.
Nová je však silnejúca tendencia medzi poprednými verejnými predstaviteľmi niektorých štátov zoskupovať tieto postupy do jednotnej koncepcie a riešiť ich v rámci národnej protidrogovej stratégie.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab