Wellington/Canberra 22. februára (TASR) - Britská kráľovná Alžbeta II. v sprievode svojho manžela princa Philipa dnes začala päťdňovú návštevu Nového Zélandu.
Kráľovná pricestovala na Nový Zéland, ktorý je od roku 1947 nezávislou krajinou, no stále monarchiou a súčasťou britskej koruny, z karibskej Jamajky. Jej cesta je súčasťou turné po krajinách britského Commonwealthu pri príležitosti 50. výročia jej nástupu na trón.
Vo Wellingtone sa kráľovský pár zdržal len krátko a z letiska odletel do luxusného letoviska neďaleko Lake Taupo pri malebnej rieke Waikato v strednej časti Severného ostrova, kde sa chce pred začiatkom pracovnej agendy zotaviť po dlhej ceste. Oficiálny program britskej kráľovnej na Novom Zélande začína v nedeľu.
V predvečer príletu panovníčky médiá zverejnili výsledky celoštátneho prieskumu verejnej mienky. Výskum odhalil, že až 58 percent opýtaných je spokojných s monarchiou, zatiaľ čo len 33 percent by si želalo zrušenie kráľovstva a vyhlásenie republiky.
Po prílete na wellingtonské letisko si s kráľovnou potriasla ruku okrem iných aj Georgina Beyerová, prvá transsexuálna poslankyňa novozélandského parlamentu. Beyerová sa narodila ako George Beyer a po chirurgickej zmene pohlavia si zmenila aj meno. V roku 1999 bola zvolená do parlamentu, čím sa stala historicky prvou transsexuálnou členkou zákonodarného zboru.
K jej krátkemu stretnutiu s kráľovnou, pri ktorom Beyerová stála v rade popri ostatných predstaviteľoch krajiny, sa novozélandský rozhlas len lakonicky a s troškou irónie vyjadril, že "kráľovná takmer určite nemala ani potuchy, kto jej to podal ruku."
Alžbeta II. je aj kráľovnou Nového Zélandu, kde je najvyššou hlavou štátu - na jeho území ju reprezentuje generálny guvernér. V susednej Austrálii, kam panovníčka odletí z Nového Zélandu v stredu, sa práve okolo tejto funkcie rozprúdil rozsiahly škandál.
Bývalý arcibiskup z Brisbanu a dnes generálny guvernér Peter Hollingworth - austrálsky reprezentant britskej kráľovnej, je pod ostrou paľbou kritiky za nedostatočné riešenie prípadov sexuálneho zneužívania detí v anglikánskej cirkvi, a s britskou kráľovnou sa pravdepodobne nestretne.
Hollingworth sa už ospravedlnil, že pre obete zneužívané v cirkevných inštitúciách nespravil dosť, keď bol brisbanským arcibiskupom. Austrálsky premiér John Howard odmietol výzvy, aby požiadal kráľovnú o Hollingworthovo odvolanie z funkcie.
Podľa austrálskej ústavy generálneho guvernéra menuje do funkcie britský monarcha na odporučenie predsedu vlády. Ústava sa však nezmieňuje ako postupovať pri jeho odvolaní a v 101-ročnej histórii úradu k takémuto kroku ešte v Austrálii nedošlo.
Aj Hollingworth dnes pricestoval na trojdňovú návštevu Nového Zélandu. O škandále, ktorému čelí v Austrálii, sa však podľa informácií novozélandského rozhlasu vo Wellingtone zmieňovať nebude.
Škandál však nepochybne vrhá tieň na zlaté jubileum korunovácie britskej kráľovnej, ako aj na jej nadchádzajúcu návštevu Austrálie, počas ktorej sa tomuto problému istotne nevyhne. Austrália má navyše značne odlišný názor na zotrvanie v monarchii než Nový Zéland, takže jej návšteva zeme protinožcov sa nesporne dotkne viacerých komplexných otázok.
Britská kráľovná sa počas návštevy Austrálie zúčastní aj na summite hláv členských štátov Commonwealthu, ktorý sa bude konať 2. marca v Brisbane.