Houston 23. novembra (TASR) - Vyšetrovatelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), skúmajúci príčinu ulomenia kusov penovej izolácie z raketoplánov Columbia a Discovery, našli deväť malých trhlín v pene vonkajšej palivovej nádrže.
Predstavitelia programu si však nie sú istí, či tieto trhliny zohrali nejakú úlohu pri konečnom odtrhnutí peny z raketoplánov.
"Trhliny, ktoré sme našli, sú rozhodne zaujímavé," povedal John Chapman, zodpovedný za výrobu vonkajších nádrží NASA. Dodal však, že dosiaľ stále nedokážu objasniť, čo nález trhlín znamená.
Lety raketoplánov zostávajú pozastavené, kým NASA nezistí, ako zabrániť odpadávaniu veľkých kusov izolácie z palivových nádrží počas štartov. Tento problém viedol k tragédii raketoplánu Columbia vo februári 2003 a znovu sa objavil tento rok počas júlového štartu Discovery.
Ako uviedol Wayne Hale, zástupca riaditeľa programu raketoplánov, NASA stále pracuje na tom, aby mohla najbližší raketoplán vypustiť už v máji 2006, no nedovolí žiadnemu rozvrhu, aby jej diktoval, kedy začne opäť lietať.
Vyšetrovanie príčin odtrhnutia časti tepelného plášťa v blízkosti kokpitu raketoplánu Discovery počas jeho júlového štartu odhalilo, že ho spôsobili chybné spoje izolácie, uviedol manažér programu Steve Poulos.
NASA si nebola istá, či by bolo bezpečné vrátiť Discovery na Zem s poškodeným tepelným plášťom, a zvažovala neplánovaný výstup do kozmu na jeho opravu. Po testovaní na Zemi však usúdila, že plášť by nemal spôsobiť počas návratu do atmosféry problém, a raketoplán bezpečne pristál 9. augusta - deň po plánovanom návrate na Zem.
NASA odvtedy preskúmala 486 tepelných štítov na raketoplánoch Discovery a Atlantis a 100 z nich plánuje vymeniť.