Moskva 23. novembra (TASR) - Rusko vyzvalo obyvateľov Čečenska, aby sa zúčastnili na nedeľňajších parlamentných voľbách v nádeji, že sa podarí ukončiť ťažký mierový proces v konfliktami zmietanej severokaukazskej republike.
Čečensko by po voľbách teoreticky mohlo získať atribúty potrebné pre normálne fungovanie republiky v rámci Ruskej federácie, ktorými sú ústava, prezident a parlament.
Republika na severe Kaukazu je zmietaná každodennými útokmi islamských militantov a odvetnými akciami ruských síl či čečenských jednotiek lojálnych voči Moskve, čo v oblasti vytvára atmosféru neustáleho teroru.
Predvolebná situácia sa vyostrila v priebehu minulého týždňa prípadom vraždy troch čečenských civilistov, ktorú údajne pod vplyvom spáchali príslušníci ruských vojenských síl na ceste do metropoly Groznyj. Incident vyvolal spŕšku ostrej kritiky na ruské jednotky a motivoval čečenských rebelov v pokračovaní bojov.
Konflikty sa medzitým rozšírili aj do susedných regiónov severného Kaukazu, kde náboženské i etnické rozdiely stále častejšie ústia do násilností.
Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina je za konflikty zodpovedná medzinárodná teroristická sieť.
"Ak dovolíme, aby čo len v jedinom regióne kraľoval terorizmus, čoskoro sa to isté stane aj v druhých regiónoch kdekoľvek na svete," uviedol Putin počas nedávnej návštevy Holandska v reakcii na kritiku ruskej politiky v Čečensku.
Faktory, ktoré napomáhajú šíreniu extrémizmu v regióne, ako chudoba, nezamestnanosť, korupcia či násilie voči moslimom, vo veľkej miere naštrbujú obraz "stabilizácie", ktorý sa snaží prezentovať Rusko. Výsledkom je vypuknutie ozbrojených konfliktov v republikách Dagestan, Ingušsko či Severné Osetsko. Čečensko však stále ostáva kľúčovou otázkou pre mocenské záujmy Moskvy.
Počas volieb o novej ústave v roku 2003 boli obyvatelia Čečenska vystavení masívnemu tlaku Ruska.
Na tohtoročných parlamentných voľbách, na ktoré bude dohliadať 24.000 policajtov a vojakov, sa zúčastní 353 kandidátov. Viacerí európski pozorovatelia odmietli účasť na hlasovaní v Čečensku pre obavy z možných násilností, delegácia Európskej komisie však bude na voľbách prítomná. Zoznam kandidátov jednotlivých politických strán však zostavovali údajne pod silným tlakom čečenských úrad.
Horúcim kandidátom v tohtoročných parlamentných voľbách je Magomed Kambijev z liberálnej Únie pravicových síl, ktorý zastával funkciu ministra obrany v separatistickej čečenskej vláde prezidenta Aslana Maschadova v roku 1999. Kambijev v roku 2004 zložil zbrane a súhlasil so spoluprácou s čečenskými predstaviteľmi lojálnymi voči Rusku. Jeho rozhodnutie podľa neoficiálnych informácií miestnych médií viedlo k únosu niekoľkých členov jeho rodiny, ktorých čečenské vedenie v Groznom zadržiavalo ako rukojemníkov.
Zástupcom Republikánskej strany Ruskej federácie (RSR) údajne kvôli ich odporu voči zásahom čečenskej moci nepovolili kandidatúru, uviedol jeden z lídrov strany a poslanec Dumy Vladimir Ryžkov.
Súčasný čečenský premiér Ramzan Kadyrov, syn niekdajšieho prezidenta Akmada Kadyrova, ktorého zavraždili v roku 2004, patrí medzi najvplyvnejších mužov v krajine a má podporu prezidenta Putina. Ozbrojené jednotky, ktorým Kadyrov velí, sú však obviňované z mučenia, teroru a popráv.