Viedeň 23. novembra (TASR) - Utorňajšie vymenovanie predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej za novú nemeckú kancelárku vyvolalo zmiešané reakcie európskych denníkov.
"Namáhavý predvolebný boj, tesné víťazstvo vo voľbách, ťažké koaličné rokovania, teraz priemerný výsledok pri hlasovaní parlamentu - nad začiatkom Merkelovej úradovania visí predovšetkým jeden pojem - priemer," píše rakúsky liberálny denník Standard.
Ďalší rakúsky denník Kleine Zeitung pripomína, že utorok bol pre Nemecko historickým dňom len formálne, keďže krajina má prvýkrát kancelárku ženu a druhýkrát veľkú koalíciu. Keď sa Merkelovej podarí v nasledujúcich štyroch rokoch presadiť veľké reformy, až potom sa ukáže, či bol utorok skutočne historickou udalosťou. A to nielen formálne, ale aj obsahovo.
Ruský denník Nezavissimaja gazeta uvádza, že hoci sa na prvý pohľad veľká koalícia zdá odsúdená na úspech, na postoje jej jednotlivých členov v politike, hospodárstva a spoločnosti si bude treba počkať. Pri rokovaní o koaličnej zmluve museli obe strany urobiť veľké škrty vo svojich volebných programoch. To vyvoláva u obyčajných členov SPD a CDU veľké pochybnosti.
Konzervatívny parížsky denník Le Figaro píše, že podobne ako veľká väčšina Nemcov je aj Angela Merkelová presvedčená o rozhodujúcom význame nemecko-francúzskych vzťahov pre európsku integráciu. Francúzsko môže len získať, keď sa ukáže, že Washington opäť počúva Berlín a verejná mienka v Nemecku je ďaleko od toho, aby rozmýšľala tak "atlanticky" ako v čase studenej vojny.
Dôsledky príchodu Merkelovej na francúzsko-nemecké vzťahy si všíma aj francúzsky denník La Presse de la Manche. "Spolková kancelárka nastupuje do úradu bleskovou návštevou Paríža. Minister vnútra Nicolas Sarkozy sa silno zasadzoval za Merkelovú. Je jasné, že nemecko-francúzske vzťahy pri návšteve spolkovej kancelárky v Elyzejskom paláci v Paríži budú síce potvrdené, ale napriek tomu pobežia na nižších obrátkach."
Osobný štýl Merkelovej, menej teatrálny a menej pyšný než u jej predchodcov, sa môže ukázať ako tromf, najmä u mladých ľudí. Spolková kancelárka je pritom na každý pád tvrdohlavá. Spôsob, akým trpezlivo a zdržanlivo odmietala nároky Gerharda Schrödera ma moc, tomuto imidžu nepoškodil," uvádza francúzsky denník LďAlsace.
Merkelová podľa neho využije práve túto tvrdohlavosť, aby viedla koalíciu oboch veľkých a navzájom si konkurujúcich strán a doviedla svoj mandát k úspechu. Žena, ktorú dnes v Paríži prijme francúzsky prezident Jacques Chirac, neopovrhuje rizikami, ktoré jej sľubuje budúcnosť.
Vytvorenie veľkej koalície v Nemecku vyvoláva podľa madridského denníka El Mundo v Španielsku obdiv a závisť. Obe veľké strany zanechali svoje osobné záujmy bokom a dali sa dohromady, aby vytvorili vládu k všeobecnému blahu. Politická kasta v Nemecku uštedrila svetu lekciu.
Nemecký denník Süddeutsche Zeitung zdôrazňuje, že proti nominácii Merkelovej sa počas hlasovania v Bundestagu vyslovilo 51 poslancov SPD a CDU. Zároveň však pripomína, že ešte nikdy nedostal spolkový kancelár tak veľa hlasov, ako Merkelová.
Napriek tejto skutočnosti vyznieva toto hrdé konštatovanie prinajmenšom formálne, keďže súčasný zákonodarný zbor je so 614 poslancami značne väčší než parlament v prvých desaťročiach spolkovej republiky.