Londýn 23. novembra (TASR) - Viaceré britské denníky dnes rozoberajú najnovšie oficiálne údaje, podľa ktorých do Británie cez leto aj naďalej vo veľkom prúdili pracovníci z nových členských krajín Európskej únie. Zo Slovenska pritom prišiel tretí najvyšší počet - až 31 tisíc ľudí.
Ako píše Daily Telegraph, od júna do septembra požiadalo o registráciu takmer 60 tisíc nových pracovníkov - čo je najvyšší štvrťročný prílev od zavedenia registračného systému v máji 2004. Celkový počet pracovníkov z ôsmich krajín bývalého sovietskeho bloku tak stúpol na takmer 300 tisíc.
V prognózach vypracovaných pre britskú vládu sa pritom pôvodne odhadovalo, že z týchto krajín príde do Británie za prácou ročne päť až trinásť tisíc ľudí. Tento počet sa však prekročil už v prvých týždňoch po rozšírení EÚ.
Daily Telegraph pripomína, že Veľká Británia sa na rozdiel od väčšiny ostatných starých členských krajín EÚ rozhodla neobmedzovať prístup na svoj pracovný trh pre ľudí z nových členských štátov. Vláda Tonyho Blaira v utorok uviedla, že noví pracovníci "prispievajú k úspechu ekonomiky a takmer vôbec nezaťažujú systém sociálneho zabezpečenia či verejných služieb".
Guardian prináša aj presné počty nových pracovníkov podľa krajiny pôvodu. Viac ako polovica - takmer 170 tisíc - je z Poľska, 40 tisíc je z Litvy, a 31 tisíc, teda tretí najvyšší počet, je zo Slovenska. Ďalších 20 tisíc pracovníkov prišlo z Lotyšska a 17 tisíc z Českej republiky. No takmer polovica z nich je len v dočasných pracovných pozíciách a očakáva sa, že mnohí z nich časom z Británie odídu.
Viac ako 80 percent registrovaných pracovníkov zarába 4,50 až 6 libier (cca 250 - 330 Sk) na hodinu. Zväčša ide o slobodných mužov vo veku 18 až 34 rokov, ktorí zapĺňajú voľné miesta po celej Británii. Len menej ako 20 percent ich býva v Londýne. Väčšinou pracujú v nízkokvalifikovaných manuálnych profesiách - ako robotníci v továrňach, pomocníci v kuchyni, skladníci, upratovači, poľnohospodárski robotníci a čašníci.