Varšava 23. novembra (TASR) - Poľský populistický líder Andrzej Lepper sa vyhlásil za kapitalistu a dúfa, že jeho Sebaobrana môže vstúpiť do menšinovej vlády premiéra Kazimierza Marcinkiewicza. Lepperov názorový obrat podľa agentúry AP môže svedčiť práve o jeho ambícii vstúpiť do novej konzervatívnej vlády.
Lepperove názory, ktoré prezentoval už minulý týždeň, vyvolali šok medzi Poliakmi, konštatuje AP. Od Leppera roky počúvali tvrdé vyhlásenia na adresu prominentných biznismenov a politikov, ktorých označoval za "zločincov" a "zlodejov".
"Sebaobrana chce riešiť problémy chudobných a nezamestnaných. Kto môže vytvoriť nové pracovné miesta? Určite nie nezamestnaní, ale podnikatelia", vyhlásil Lepper.
Lepper, ktorý sa preslávil ako vodca radikálnych roľníckych protestov, sa označil za kapitalistu odhodlaného znížiť dane. Kapitalistom bol už v časoch komunistického režimu ako majiteľ veľkej farmy. "Poľskí farmári aj za komunizmu boli kapitalisti, pretože spravovali súkromný majetok," vyhlásil Lepper.
Lepper sa navyše vyznačoval aj svojím skepticizmom voči poľskému členstvu v EÚ. Ako vyhlásil, členstvo Poľska akceptoval dátumom jeho prijatia v minulom roku. Zostáva však "rozhodne proti" zmene poľského zlotého na euro. Lepper podľa svojich slov nevidí dôvod, prečo by sa malo Poľsko cítiť zaviazané k vstupu do eurozóny. "Všetky dohody a zákony sú napísané, takže sa môžu zmeniť," vyhlásil poľský radikál.
Chovateľ ošípaných sa zviditeľnil v 90. rokoch po tom, čo sa postavil na čelo roľníckych protestov. Lepper organizoval blokády ciest na protest proti privatizácii a útoky na vlaky s obilím, ktorými roľníci protestovali proti vstupu Poľska do EÚ. Doteraz čelí niekoľkým súdnym procesom, v ktorých je obviňovaný za škodu spôsobenú protestmi.
Lepper zdôraznil, že sa neobracia chrbtom k chudobným, ale prehodnotil svoje predošlé sľuby, keď chcel proti sociálnej nerovnosti bojovať zavedením 50-percentnej dane pre ľudí s najvyššími príjmami. Dnes je stúpencom 28-percentnej dane, keď vyššie by mali podľa neho za následok len odchod bohatých z krajiny.
Sebaobrana získala 56 kresiel v 460-člennom Sejme a jej líder post vicemaršálka. Lepper sa pritom netají svojimi ambíciami a uvedomuje si rozloženie síl v dolnej komore parlamentu. "Bez nás nemôžu urobiť nič" a "neviem si predstaviť efektívnu vládu s podporou 155 hlasov v parlamente", vyhlasuje Lepper na adresu novej vlády premiéra Marcinkiewicza. Ten bude podľa neho "skôr alebo neskôr" nútený rozšíriť koaličnú vládu o ďalšie strany. Lepper súčasne vyhlasuje, že je "plne pripravený prevziať časť zodpovednosti".