SME

Srbský prezident Tadič neupúšta od svojej platformy na riešenie štatútu Kosova

Belehrad 23. novembra (TASR) - Srbský prezident Boris Tadič v utorok vyzval najvyššie štátne orgány v krajine, aby čo najrýchlejšie zaujali stanovisko ...

Belehrad 23. novembra (TASR) - Srbský prezident Boris Tadič v utorok vyzval najvyššie štátne orgány v krajine, aby čo najrýchlejšie zaujali stanovisko voči jeho návrhu riešenia otázky budúceho štatútu Kosova.

Tadič navrhuje vytvorenie dvoch územných celkov v regióne, srbského a albánskeho, ktoré by sa podieľali na fungovaní spoločných inštitúcií. Srbský územný celok by mal pevné spojenie na inštitúcie v Srbsku, aby mala srbská menšina "garanciu na zachovanie svojej existencie" v Kosove, citovala dnes Tadiča srbská televízia RTS. Kosovo by podľa Tadičovej platformy ostalo v rámci srbského štátu a jeho hranice by sa nezmenili. Tadič dodal, že jeho platforma spĺňa očakávania medzinárodného spoločenstva, štátne záujmy Srbska a berie do úvahy aj záujmy albánskej väčšiny, ktorá "takisto existuje v Kosove a je súčasťou rozhovorov o jeho štatúte".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"V tejto chvíli nemáme žiadnu inú platformu na rozhovory o štatúte. Máme svoje želania, ktoré rešpektujem, ale v Kosove musíme predovšetkým viesť reálnu politiku," zdôraznil Tadič a dodal, že jeho návrh riešenia štatútu oblasti bol aj návrhom bývalého srbského premiéra Zorana Djindjiča, ktorého zavraždili v marci roku 2003.

Podľa srbského prezidenta stanovilo medzinárodné spoločenstvo jasné podmienky o budúcnosti Kosova, pričom je neprípustné, aby sa región vrátil do stavu z čias vlády bývalého srbského a juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.

Tadič vyjadril pochybnosti o tom, že sa rokovania o štatúte Kosova skončia už po deviatich mesiacoch, ako to očakáva medzinárodné spoločenstvo a dodal, že Srbsko sa nemusí ponáhľať s určením členov svojho tímu. Odôvodnil to skutočnosťou, že rozhovory sú len v počiatočnej fáze, a Srbsko musí najprv určiť presné znenie svojho plánu kosovského štatútu.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentov návrh o dvoch územných celkoch v Kosove však vyvolal ostrú polemiku v srbskom parlamente a odmietavý postoj popredných politických predstaviteľov v krajine, ktorí odmietajú akékoľvek územné delenie regiónu. Tomislav Nikolič zo Srbskej radikálnej strany (SRS) na pondelňajšom zasadnutí srbského parlamentu, počas ktorého poslanci drvivou väčšinou schválili rezolúciu o Kosove, dokonca vyzval, aby do rezolúcie zahrnuli aj "zákaz vyhlásení týkajúcich sa Kosova", platiaci pre srbského prezidenta Borisa Tadiča. Podľa srbských radikálov je neprípustné, aby Tadič figuroval medzi členmi belehradského tímu vyjednávačov a zdôrazňujú, že jedine srbská vláda má oprávnenie viesť štátnu politiku, zvlášť v prípade takej závažnej otázky, akou je problém Kosova.

SkryťVypnúť reklamu

Srbský parlament v pondelok podporil rezolúciu vlády pre rokovania o budúcom štatúte Kosova, ktorý odmieta narušenie územnej celistvosti krajiny a akékoľvek vnútené riešenie problému, podľa prezidenta Tadiča však rezolúcia nie je dobrou platformou pre rokovania. Srbský prezident v súvislosti s rezolúciou dodal, že nie je v súlade so srbskou ústavou.

"Odkážte Tadičovi, že so srbskou ústavou nie je v súlade ani vytvorenie dvoch územných celkov v Kosove," povedal Nikolič poslancom prezidentovej Demokratickej strany.

Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.

SkryťVypnúť reklamu

Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova a trvajú na nezávislosti, čo je však pre srbskú stranu neprípustné. Belehrad navrhuje riešenie "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť", pričom trvá na udržaní Kosova v súčasných hraniciach.

Martti Ahtisaari, bývalý fínsky prezident, ktorého OSN tento mesiac vymenovala za sprostredkovateľa v rokovaniach medzi Belehradom a Prištinou, v pondelok v rámci svojho balkánskeho turné pricestoval do kosovskej metropoly Priština. Oznámil, že do januára vytvorí kanceláriu vo Viedni, odkiaľ bude rozhovory o štatúte viesť. Očakáva sa, že jeho aktivity budú mať spočiatku podobu kyvadlovej diplomacie medzi Belehradom a Prištinou.

12 20 zsl žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 283
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 260
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 682
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 672
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 157
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 848
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 794
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda Európskej rady António Costa.

Plán počíta s poskytnutím 150 miliárd eur na obranu vo forme pôžičiek.


TASR
Policajti na istanbulskom námestí Taksim.

Po streľbe v roku 1977 na odborárskom zhromaždení zomrelo 34 ľudí.


TASR
Ilustračné foto.

Skupina APT28 zameriava na vládne subjekty, samosprávy aj zbrojárstvo a letectvo.


TASR
Miesto činu v Uppsale.

Motív útoku zatiaľ známy nie je.


TASR

Sportnet

Radosť hráčov Komety Brno

Triumf v siedmom zápase spečatil Kollár.


a 1 ďalší
Arsenal FC - Paríž St. Germain: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: Arsenal FC - Paríž St. Germain.


Kapitán Michal Sersen (vpravo) a Patrik Bačík po prehre v zápase HC Slovan Bratislava - HC Košice v 54. kole Tipos extraligy.

Vedenie mu neponúklo novú zmluvu.


Joao Lucas Reis.

Povedal som si, že som urobil správne, skrýval som to dosť dlho a nepotrebujem to ďalej nechávať pod pokrievkou, povedal.


David Vařílek
SkryťZatvoriť reklamu