Jakarta 23. novembra (TASR) - Spojené štáty zrušili zbrojné embargo voči Indonézii a po šiestich rokoch obnovili s najľudnatejšou moslimskou krajinou vojenské vzťahy, prerušené z dôvodu situácie v oblasti ľudských práv.
Podľa vlády prezidenta Georgea W. Busha nie je izolovanie Indonézie, v ktorej v uplynulých rokoch uskutočnili viaceré bombové útoky teroristi spojení s al-Káidou, v strategickom záujme Washingtonu.
Najnovší krok, oznámený ministerstvom zahraničných vecí USA v utorok večer, okamžite vyvolal kritiku zo strany skupín pre ľudské práva.
"Ťahom pera... prezident Bush zradil nespočetné desaťtisíce obetí brutálnosti indonézskej armády v Indonézii a Východnom Timore," vyhlásil John Miller zo skupiny East Timor and Indonesia Action Network.
Americký Kongres prerušil vzťahy s indonézskou armádou v roku 1999 po tom, ako bola obvinená z účasti na násilí vo Východnom Timore v čase referenda o nezávislosti regiónu pod záštitou OSN. Za Bushovej vlády boli obnovené limitované kontakty, najmä menší program školenia dôstojníkov, Jakarta však lobovala za zrušenie všetkých obmedzení.
Vláda USA plánuje pomôcť Indonézii s modernizáciou armády a podporovať vzájomné bezpečnostné ciele, vrátane boja proti terorizmu, bude však naďalej naliehať na vyvodenie zodpovednosti za porušovanie ľudských práv z minulosti.
Kroky pre obnovenie armádnych kontaktov podporilo humanitárne úsilie po decembrových vlnách cunami, ktoré si v Indonézii vyžiadali okolo 130.000 obetí na životoch. Vojaci oboch krajín spolupracovali pri dodávkach pomoci postihnutým.
Nedostatočne financovaná indonézska armáda bola už dlho obviňovaná z porušovania ľudských práv pri potlačovaní separatistických povstaní v odľahlých regiónoch rozsiahleho súostrovia.
Hoci Indonézia uskutočnila procesy s niektorými z obvinených z násilností vo Východnom Timore, súd zbavil obžaloby 16 z 18 vládnych a vojenských činiteľov, čo vyvolalo pobúrenie západných vlád a skupín pre ľudské práva.
Podľa analytikov chce Washington okrem iného obnoviť dobré vzťahy s armádou Indonézie s cieľom urobiť z krajiny protiváhu rastúceho ekonomického a strategického vplyvu Číny v regióne.