Majster sudár: Alexander Kalíšek. Drevo je jeho vášeň, robí aj v nedeľu. FOTO - AUTORKA |
Pri lese rozvoniava čerstvo napílené drevo. Okolo píly sa zvŕta čiperný 65-ročný dôchodca. Alexander Kalíšek zo Svätého Antona robí súdky na víno. Tomuto remeslu sa venuje už 40 rokov, na Slovensku patrí medzi elitu.
Ako mladý chlapec sa vyučil pre závod Preglejka Banská Štiavnica. Práca s drevom ho chytila za srdce. Zdokonaľoval sa, všetko vylepšoval. Sám posúval výrobné techniky dopredu. Šiel robiť na družstvo, no už vtedy vyrábal sudy doma.
Pokračuje v tom dodnes. Hoci by mal v dôchodku oddychovať, stále je v dielni, pri píle. "Často zájdem aj v nedeľu, aj počas voľna," hovorí s netajenou vášňou k remeslu majster Kalíšek.
Najlepší sud je podľa neho dubový. Správne by sa mali stínať duby, vhodné na výrobu sudov, v mesiacoch, ktoré sa končia písmenom r. Teda od septembra do polovice marca. Vtedy je drevo najkvalitnejšie.
Po spílení musí jeden celý rok schnúť, až potom je pripravené na spracovanie. Samotná výroba suda trvala kedysi, keď majster nemal pomocníkov - stroje, aj celý týždeň. Dnes dokáže pán Kalíšek vyrobiť sud aj za jeden deň. A majú vskutku dlhú životnosť.
"Viem, že dakde sú ešte moje výrobky zo šesťdesiateho roku, ktoré sa stále používajú. Videl som už aj sud z roku 1900," hovorí majster. To, koľko kusov sudov za svoj život vyrobil, si nepamätá. Len odhadom vraví: "Bude to okolo dvetisíc!"
Jeho sudy už prekročili aj hranice našej republiky. Záujem o ne mali a stále majú vinári z Česka, Talianska, Maďarska, Rakúska či z Francúzska. Na finančnom ohodnotení to nevidieť, no on to nikdy nerobil pre peniaze.
"Len mi je ľúto, že debnárov je tu čoraz menej. Hoci, musím povedať, že za mnou chodia po radu traja, ktorí ešte budú v našich končinách pokračovať v tomto remesle. Rozbehli podnikanie. Treba ďalších zaúčať."