Brusel 22. novembra (TASR) - Európska únia prijala dnes svoju historicky prvé komuniké k mnohojazyčnosti. Dokument sa zaoberá rôznymi stránkami politík Európskej komisie v tejto oblasti a stanovuje novú rámcovú stratégiu mnohojazyčnosti s návrhmi konkrétnych činností.
Ako informoval komisár Európskej komisie pre kultúru, vzdelávanie, odbornú prípravu a mnohojazyčnosť Ján Figeľ, činnosti sa týkajú troch samostatných oblastí - spoločenskej, hospodárskej a vzťahov EK s občanmi únie.
Pri tejto príležitosti sa na internetových stránkach predstavil nový webový portál o jazykoch dostupný vo všetkých 20 úradných rečiach.
Na stránke http://europa.eu.int/languages možno nájsť informácie o jazykoch v Európskej únii, vrátane stratégií únie na podporu štúdia jazykov a jazykovej rozmanitosti, prieskumov, možností zamestnania pre jazykových expertov v európskych inštitúciách, či pravidiel používania úradných jazykov EÚ.
EK súčasne vyzvala členské štáty na intenzívnejšie zapojenie sa do podpory výučby, štúdia a využívania jazykov. Dnes prijatý dokument pritom poukazuje na význam jazykových znalostí pre mobilitu pracovníkov a konkurencieschopnosť hospodárstva EÚ.
Ako vyplýva z nedávneho prieskumu Eurobarometer, približne polovica občanov EÚ tvrdí, že je schopná okrem svojej materinskej reči komunikovať aj v inom jazyku. EK vyčleňuje každý rok 30 miliónov eur na odbornú prípravu, mobilitu študentov a učiteľov a financovanie školských výmen. Podľa Figeľa sa síce situácia vo výučbe cudzích jazykov vo všeobecnosti zlepšuje, no existujú veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami.
Slovenský komisár tiež zdôraznil, že EK v balíku finančnej perspektívy navrhuje najväčšie zvýšenie práve pre oblasť vzdelávania a výskumu. Podarilo sa tiež získať podporu pre tento rezort u parlamentu a u rady a dosiahnuť dohodu o troch sedemročných programoch - pre celoživotné vzdelávanie, mládež a kultúru.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel