Nikózia 22. novembra (TASR) - Iba 12 percent opýtaných občanov Slovenskej republiky sa obáva v blízkej budúcnosti teroristického útoku na jej území, 63 percent respondentov však takéto obavy nemá. Na otázku nevedelo odpovedať 24 percent oslovených, jedno percento oslovených neposkytlo žiadnu odpoveď.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu marketingovej spoločnosti Synovate so sídlom v cyperskej Nikózii, ktorý sa realizoval v septembri a októbri 2005 za účasti viac ako 9000 respondentov z 13 krajín - Francúzska, Holandska, Hongkongu, Indie, Indonézie, Maďarska, Nemecka, Poľska, Singapuru, Srbska a Čiernej Hory, USA, Veľkej Británie a Slovenska.
Na otázku o tom, či je ich krajina pripravená zvládnuť prípadný teroristický útok odpovedalo iba 7 percent Slovákov kladne, ale až 71 percent jednoznačne záporne. Neodpovedali dve percentá respondentov, kým ostávajúcich 21 percent slovenských občanov nedokázalo odpovedať.
Generálna riaditeľka spoločnosti Synovate na Slovensku Antje Van Essenová v tejto súvislosti konštatovala: "Takmer tri štvrtiny Slovákov neveria, že SR je pripravená reagovať na teroristický incident. Ďalších 21 percent nevie zaujať stanovisko. Aj keď sa ľudia vo všeobecnosti cítia bezpečne, chcú sa uistiť, že ich krajina je pripravená riešiť hrozbu terorizmu.
V krajinách kde je pravdepodobnosť teroristického útoku väčšia, cítia obyvatelia silnejšiu dôveru z hľadiska pripravenosti. Až 82 percent indických respondentov, ktorí zažili napríklad pred štyrmi rokmi útok na tamojší parlament alebo opakované bombové útoky na posvätné miesta, sa stále obávajú teroristického incidentu. Avšak tri štvrtiny z nich verili, že ich krajina je pripravená vyrovnať sa s takouto situáciou. Tento pocit sebadôvery, sa určite začal vytrácať po bombových atentátoch v Naí Dillí z 29. októbra 2005.
Takmer tretina Slovákov (32 percent) v rámci spomínaného prieskumu uviedla, že sa necíti tak bezpečne ako v minulosti. Až 60 percent oslovených občanov SR však pripustilo, že teroristické útoky ich neprimäli k žiadnym zmenám v chovaní, pretože nepociťujú nebezpečenstvo. Tretina slovenských respondentov (33 percent) žije podľa vlastných slov viac pre dnešok, uvedomujúc si, že sa už na druhý deň môže stať čokoľvek. Pri používaní prostriedkov hromadnej dopravy však iba 13 percent Slovákov venuje viac pozornosti spolucestujúcim. Pre likvidáciu alebo minimalizáciu cestovania hromadnou dopravou sa rozhodlo predbežne iba sedem percent slovenských respondentov. Isté sympatie k niektorým teroristickým skupinám pociťuje sedem percent oslovených Slovákov, kým na rovnakú otázku odpovedalo kladne 29 percent hongkonských a 28 percent nemeckých respondentov.
Antje Van Essenová v tejto súvislosti poznamenala: Slovensko, našťastie, nepostihol žiadny teroristický incident a výskum naznačuje, že teroristická iniciatíva by na Slovensku nemala žiadnu podporu, ani význam. Slovensko zaznamenalo aj najmenšiu odozvu respondentov na otázku, či príležitostne pociťujú sympatie voči určitým teroristickým skupinám.
Odpovede respondentov z krajín strednej a východnej Európy, popri Slovensku aj z Maďarska a Poľska, svedčia o tom, že atmosféra je v týchto spoločnostiach voľnejšia a nie je tak výrazne poznačená udalosťami uplynulých rokov ako v štátoch, ktoré sa opakovane stali terčami teroristických akcií.
Tak sa napríklad až 90 percent oslovených Britov a 84 percent respondentov z USA obáva teroristického útoku na ciele v ich krajinách v blízkej budúcnosti.
Naviac sa 52 percent Britov a 73 percent Američanov domnieva, že ich krajiny nie sú dostatočne pripravené čeliť takémuto útoku.
le im