S tým súvisia aj rokovania o tzv. britskom rabate, ktorý Londýn dostáva od Európskej únie ako akúsi zľavu za svoje príspevky.
Zatiaľ čo Daily Telegraph uprednostňuje rozpočtové zlyhanie britského predsedníctva pred vzdaním sa rabatu a ustúpením Európskej únii, podľa Independentu je rabat neopodstatnený.
Daily Telegraph začína citátom fínskeho ministra zahraničných vecí Erkkiho Tuomioju, ktorý vyhlásil: "Keďže nie je nič nové, o čom by sme diskutovali, nemôžem vám nič nové povedať." Independent k tomuto výroku nadľahčene poznamenáva, že fínsky šéf diplomacie, ktorého krajina 1. júla 2006 prevezme rotujúce predsedníctvo v EÚ, je nesporne adeptom na cenu za najkratší prejav v EÚ.
Z jeho slov však vyplýva, že situácia sa nemení. Na jednej strane sú európski lídri, vrátane britského komisára Petra Mandelsona (čo je podľa Daily Telegraphu dosť poburujúce) a premiér Tony Blair. Na druhej strane je nielen Konzervatívna strana a väčšina Britov, ale najmä britský minister financií Gordon Brown, ktorý dal jasne najavo, že rabat musí zostať nedotknutý, pokiaľ sa zásadne nezmení Spoločná poľnohospodárska politika EÚ.
Správy z ministerstva zahraničných vecí ale naznačujú, pokračuje Daily Telegraph, že Blair by mohol pristúpiť na zrušenie rabatu aj bez reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky. Denník to dáva za vinu Blairovej ambícii zanechať za sebou dedičstvo a nedopustiť, aby sa britské predsedníctvo v EÚ skončilo neúspešne. To by však nemal robiť na úkor britských daňovníkov - radšej nech sa jeho predsedníctvo nevydarí, uzatvára Daily Telegraph.
Denník Independent hneď v titulku dáva jasne najavo, že britský rabat je dnes neodôvodniteľný. Na jednej strane pripúšťa, že spoločná poľnohospodárska politika potrebuje reformu, rovnako ako európsky rozpočet potrebuje zobrať do úvahy rozšírenie únie o 10 krajín. Poľnohospodársku politiku a rozpočet netreba však spájať, myslí si denník.
O rozpočte sa totiž rokuje teraz, kým poľnohospodárska politika je zmrazená až do roku 2013, čo koniec-koncov podporila aj Británia. Tá chce svoje riešenie rozpočtovej krízy predložiť začiatkom decembra na európskom summite, no to by mohlo skončiť neúspechom kvôli nedostatku času. Výsledkom by bolo rozpočtové provizórium, na čo by doplatili najmä nové členské štáty. Potom by už britské predsedníctvo bolo právom považované za neúspešné, uzatvára Independent.