Brusel 21. novembra (TASR) - Slovensko dnes podpísalo s Českom memorandum o porozumení, ktorého cieľom je vytvoriť spoločnú bojovú jednotku rýchlej reakcie tzv. battle group. Dokument podpísal v Bruseli minister obrany SR Juraj Liška so svojím českým rezortným partnerom Karlom Kühnlom.
Battle group (BG) bude pozostávať z 1500-1600 vojakov, pričom Slovensko ráta s nasadením približne 300 vojakov - najmä ženistov a chemikov. Jednotka bude pripravená na nasadenie v druhej polovici roku 2009.
Rozhodnutie o prípadnom nasadení BG by sa malo prijať do piatich dní, pričom následná reakčná doba BG bude desať dní a dĺžka jej nasadenia minimálne 30 dní s možnosťou predĺženia na maximálne 120 dní. Hoci bude výcvik jednotky prebiehať tak, aby bola schopná nasadenia kdekoľvek, Slovensko nateraz stanovilo isté obmedzenia, keď požaduje nasadenie do 6000 kilometrov s vylúčením trópov a arktických oblastí, pretože na to podľa Lišku momentálne SR nemá podmienky.
Podľa Kühnla tak obidve krajiny prispeli k cieľu EÚ vytvoriť jednotky rýchlej reakcie schopné nasadenia aj mimo svojho územia. Obidvaja ministri zdôraznili, že ide o pohotovostné jednotky, ktoré nie sú určené na nepriateľský boj, ani na trvalé nasadenie, ale majú pripraviť pôdu pre prípadné trvalé sily.
Dôvodom na vytvorenie spoločnej jednotky je podľa ministrov skutočnosť, že pre obidve krajiny by bolo problematické postaviť ju vlastnými silami. Jazyková blízkosť a dobré vzťahy medzi vojenskými predstaviteľmi viedli oba štáty k tomu, aby sa rozhodli vytvoriť takúto jednotku spoločne. Kühnl súčasne ocenil rýchlu reakciu slovenskej strany na návrh českých predstaviteľov.
Liška tiež uviedol, že ozbrojené sily SR sa zapoja aj do európskej bojovej skupiny, ktorá sa buduje spolu s Poľskom, Nemeckom, Litvou a Lotyšskom. Pripravená na nasadenie bude v prvej polovici roku 2010 a podľa predpokladov by jej súčasťou malo byť 200 vojakov z oblasti bojovej podpory a zabezpečenia.
Ministri obrany EÚ sa dnes v Bruseli dohodli aj na otvorení trhu pre vojenské objednávky, čo znamená poskytnutie väčšieho prístupu k vojenským kontraktom pre firmy v iných krajinách a podporu konkurencieschopnosti na tomto trhu, kde sa kontrakty neriadia pravidlami vnútorného trhu EÚ. Dohoda je nezáväzná, no Liška aj Kühnl sú presvedčení, že obidve krajiny takúto možnosť využijú.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku ocenil Javier Solana ocenil toto rozhodnutie ako zásadný krok, ktorý zaisťuje konkurencieschopnosť rezortu obrany z globálneho hľadiska.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel