Informoval o tom dnes oficiálna tlačová agentúra MAP s odvolaním sa na políciu.
Dvaja hlavní zatknutí podozriví podľa správy získavali extrémistov pre svoju vec. Členovia siete mali kontakty s menšími skupinami pri irackej hranici a blízke vzťahy s vedúcimi príslušníkmi teroristickej organizácie al-Káida, citovala MAP políciu.
Detaily k záležitosti neboli poskytnuté, nie je známe ani to, o akú formu spojenia s al-Káidou malo ísť. Správa neupresnila, kedy došlo k zatknutiam.
Marocké spravodajské služby sledovali Aziga, Maročana, ktorý kedysi študoval teológiu v Sýrii, od marca. Často navštevoval Turecko, v júni sa však vrátil domov. Koncom septembra sa k nemu pridal Muhamad R'ha, Belgičan marockého pôvodu, ktorý je známy blízkymi vzťahmi so Severoafričanmi v Európe a tiež cestoval do Sýrie, uviedla MAP.
Obaja získavali islamských extrémistov, medzi nimi naverbovali dvoch Maročanov prepustených z väznice na americkej vojenskej základni Guantánamo, informovala polícia agentúru. Po odovzdaní marockým orgánom v auguste 2004 ich podmienečne prepustili.
Maroko ostro sleduje islamských extrémistov od bombových útokov v Casablanke, pri ktorých v roku 2003 zahynulo 45 ľudí vrátane 13 samovražedných útočníkov. Z atentátov je podozrivá Marocká islamská bojová skupina podľa úradov spojená s al-Káidou.