Brusel 20. novembra (TASR) - Po komplikovanom začiatku, keď musel José Manuel Barroso stiahnuť svoju pôvodnú zostavu komisárov, prežila Európska komisia (EK), ktorá sa chopila úradu 22. novembra 2004, ťažký prvý rok.
Jej agendu skomplikovalo predovšetkým odmietnutie euroústavy Francúzskom a Holandskom. Po pomalom štarte sa však jej konanie podľa analytikov v poslednom období zlepšilo.
Ako uvádza týždenník European Voice vo svojom najnovšom vydaní, ironické hlasy by poznamenali, že vzhľadom na fatálny štart sa činnosť EK mohla už len zlepšovať. Barroso totiž začal tým, že neodhadol náladu parlamentu, ktorý dal zelenú až druhému návrhu zloženia komisie. Ani nasledujúce mesiace neboli oveľa lepšie a experti sa pri hodnotení prvých sto dní úradovania EK nevedeli rozhodnúť medzi slovami nečinnosť alebo neschopnosť.
Po dovŕšení prvého roku fungovania je zoznam dosiahnutých úspechov približne rovnako dlhý ako zoznam neúspechov. Medzi pozitíva EK analytici považujú pätovné naštartovanie a zjednodušenie Lisabonskej agendy, reformu Paktu rastu a stability, návrhy týkajúce sa energetiky, stratégiu pre Afriku a novú rozvojovú politiku. Zoznam pozitív dopĺňa posilnenie protiteroristických opatrení po bombových útokoch v Londýne, začatie prístupových rokovaní s Tureckom a Chorvátskom, stanovenie tónu debaty o globalizácii či prijatie iniciatívy transparentnosti zameranej na zlepšenie otvorenosti európskych inštitúcií a dosiahnutie väčšej transparentnosti lobbingu.
Komisia však na druhej strane nedokázala dostatočne prezentovať výhody európskej ústavy pred a po referende vo Francúzku a Holandsku. Stroskotala tiež pri riadení debaty o finančnej perspektíve, rovnako ako sa jej nepodarilo zlepšiť vzťahy s Európskym parlamentom. Barroso so svojím tímom čelí aj kritike za spôsob riešenia konfliktu týkajúceho sa obchodu s Čínou, za eskaláciu sporu o obchode s USA, či neschopnosť presvedčiť stúpencov sociálnejšieho európskeho modelu, že komisia nesleduje neoliberálnu agendu. Taktiež neuspel v snahách zabrániť atakom na komisiu zo strany národných lídrov. Barroso bol zároveň terčom kritiky v súvislosti so zapojením sa do portugalskej volebnej kampane a prijatím pozvania na dovolenku od gréckeho lodného magnáta.
Prvý rok Barrosovej komisie bol ťažkým obdobím pre EÚ a európska integrácia bola spochybnená ako nikdy predtým. Sám Barroso dúfa, že budúci rok bude voči nemu milosrdnejší. Jeho prvý rok v úrade ukázal portugalského predsedu EK, ktorý musel čeliť odmietnutiu euroústavy dvoma zakladajúcimi štátmi, neúspechu vlád dosiahnuť dohodu o novom rozpočte a protestom verejnosti proti liberalizácii sektoru služieb.
Pri prezentácii pracovnej agendy komisie na rok 2006 Európskemu parlamentu v stredu začal Barroso priznaním, že rok 2005 nebol pre Európu ľahký. Predložil však súčasne sériu výziev na nadchádzajúci rok, ktoré podľa neho pomôžu dokázať, že "Európska únia nebola nikdy taká potrebná ako teraz".
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) zsl