BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Európsky parlament (EP) po tlaku výrobcov schválil vo štvrtok v prvom čítaní slabšiu verziu REACH - nariadenia, ktoré má regulovať používanie chemických látok. Agentúru SITA o tom informovali slovenskí Priatelia Zeme. V nariadení sa zachovala povinnosť nahradiť nebezpečné chemikálie zdravšími alternatívami, neprešlo však pravidlo, že výrobcovia musia informovať o zdravotných a ekologických dopadoch tisícok chemikálií. Ak však nebude povinné ich testovanie, nebude možná ani ich náhrada za bezpečnejšie, upozorňujú ochranári.
O nariadení bude ďalej rozhodovať Rada EÚ pre hospodársku súťaž. Environmentálne organizácie veria, že ministri docenia vážnosť problematiky a príjmu prísnejšiu verziu legislatívy, tlmočila názory európskych mimovládnych združení Barbora Černušáková z Priateľov Zeme. „V súčasnosti nemáme informácie o dôsledkoch používania až 90 percent látok," uviedol predseda organizácie Ladislav Hegyi. Chemický priemysel totiž zatiaľ nemá povinnosť informovať o bezpečnosti látok, ktoré boli uvedené na trh pred rokom 1981, teda väčšiny z nich. Chemikálie sú pritom aj v počítačoch, detských hračkách alebo plávajúcich podlahách. V telách Európanov objavili posledné testy sto druhov nebezpečných chemikálií, dodal Hegyi.
"Chemický priemysel často argumentuje, že preň REACH bude pridrahý. Výrazne pri tom preháňa. Náklady, ktoré pre nich bude zavedenie nových pravidiel znamenať, budú tvoriť len 0,05 % z ročného obratu sektora," poznamenal Hegyi. Štáty pritom ročne investujú miliardy prostriedkov do zdravotníctva a odstraňovania starých ekologických záťaží, teda aj nezabezpečených skládok chemikálií. Podľa informácií Priateľov Zeme by sa po prijatí pôvodného návrhu REACH mohlo predísť minimálne štyrom tisíckam úmrtí ročne a znížiť chorobnosť o 0,1 percenta. Z toho plynúce ušetrené výdavky v najbližších 30 rokoch by podľa Priateľov Zeme predstavovali 50 mld. eur.