Praha 17. novembra (TASR) Česká republika si dnes pripomína sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu. V roku 1989 sa začala písať nová história vtedajšieho Československa a po 41 rokoch sa začal rúcať komunistický režim. Impulzom sa stal brutálny zákrok policajtov voči študentskému sprievodu v Prahe.
Miesto zásahu komunistickej polície proti študentskému pochodu Prahou v roku 1989 označuje na Národnej triede pamätná tabuľa, pri ktorej občania i politici každoročne zapaľujú sviečky a ukladajú kvetiny. Na pamätné miesto zásahu komunistickej polície proti študentskému pochodu dnes prišli aj český prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek, ktorí tam položili kvetiny.
Premiér Paroubek si nie je celkom istý, či sa ľuďom splnili sny, ktoré pri páde komunistického režimu mali. "Keď sa pozerám na výsledky prieskumu verejnej mienky, myslím si, že ľudia sú skôr rozpačití, niektorí sú sklamaní z vývoja, no naopak niektorí veľmi spokojní. Je tiež dosť ľudí, ktorí tvrdia, že sa nezmenilo nič. Ja osobne si myslím, že sa zmenilo veľa, príležitosti a možnosti pre mladých ľudí a zásadne sa zmenil celý politický systém," povedal premiér.
Udalosti, ktoré sa odohrali pred 16 rokmi, si na Národnej triede v Prahe pripomenul aj bývalý český prezident Václav Havel, ktorého zmena režimu vyniesla z vtedajšieho disidenta až do prezidentského kresla. "Je dobré pripomínať si niektoré veci. Pretože to je cesta k tomu, ako eventuálne neopakovať predchádzajúce chyby. Je to zdroj poučenia," uviedol Havel.
Tento rok nie sú v Prahe v rámci pripomienkových akcií plánované oficiálne vystúpenia. Na Národnej triede sa premieta na veľkom plátne dokumentárny film Českej televízie Tenkrát (Vtedy), ktorý je zostavený z reportáží novembrových dní spred šestnástich rokov. O osemnástej hodine by sa mali na Národnej triede rozsvietiť svetlá - červená pripomínajúca stret policajtov a študentov a biela smerom k Národnému divadlu budú symbolizovať sprievod študentov.
Ľudia dnes zapaľujú sviečky aj pri pomníku svätého Václava na Václavskom námestí. Mladá pravica, Konzervatívna strana a Mladí konzervatívci chcú pred sídlom KSČM demonštrovať proti vzrastajúcemu vplyvu komunistov.
Pamätníci dnes spomínajú na rok 1939, kedy študentské demonštrácie proti nacistom skončili popravou deviatich študentov a deportáciou viac ako tisícky vysokoškolákov do koncentračných táborov. České školy boli zatvorené.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) ďup juh