Peking 16. novembra (TASR) - Jeden z najotvorenejších zástancov politickej reformy v Komunistickej strane Číny Žen Čung-ji zomrel vo veku 91 rokov. Informovali o tom dnes miestne médiá.
Žen zomrel v utorok v Kantone, metropole juhovýchodnej provincie Kuang-tung, na ktorej ekonomický rast dohliadal začiatkom 80. rokov.
Žen vstúpil do komunistickej strany v roku 1936 a po založení Čínskej ľudovej republiky v roku 1949 pôsobil ako jej činiteľ na rodnom severovýchode. Po tom, ako pretrval niekoľko čistiek za Mao Ce-tunga, ho ako "kapitalistu" zosadili počas tzv. kultúrnej revolúcie (1966-76). Neskôr vyjadril ľútosť nad vlastnou účasťou na perzekúcii iných.
Žena neskôr v roku 1980 poslali do Kuang-tungu ako provinčného straníckeho tajomníka, dva roky po tom, ako sa Teng Siao-pching stal reformistickým šéfom strany a niekoľko miest v provincii určil za "osobitné hospodárske zóny" pre protrhovú politiku.
Žen postupne liberalizoval striktne plánované hospodárstvo provincie a otvoril ju pre zahraničné investície, z ktorých väčšina prišla zo susediaceho Hongkongu. Dnes je Kuang-tung výrobným centrom globálneho významu, má najväčší HDP v Číne a podieľa sa asi tretinou na vývoze krajiny.
Žen odišiel do dôchodku v roku 1985, naďalej však mal vplyv s ďalšími niekdajšími reformistickými straníkmi. Bol otvoreným kritikom neochoty strany zavádzať politické reformy, ktoré uviazli po tom, ako Teng nariadil vojakom potlačenie prodemokratických protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Žen okrem toho v súkromí sympatizoval s Čao C'-jangom, proreformným lídrom strany, ktorého sa Teng zbavil v roku 1989. V roku 2004 v rozhovore označil za chybu Teng Siao-pchinga to, že nepresadzoval politické reformy tak ako ekonomické.
Žen pripisoval vinu za rozšírenú korupciu práve chýbajúcej politickej reforme a verejne zastával západný systém deľby štátnej moci s nezávislým súdnictvom a zákonodarným zborom, čo je v Číne tabu. Uviedol tiež, že "osobitné politické zóny" by mohli prispieť k zavedeniu demokratických volieb.