Belehrad 16. novembra (TASR) - Slučka okolo generála Ratka Mladiča obžalovaného z vojnových zločinov sa sťahuje a vydanie bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek haagskemu tribunálu OSN len otázkou času. V dnešných vydaniach to tvrdia viaceré srbské noviny.
Denník Blic oznámil, že vyjednávač srbského premiéra Vojislava Koštunicu je v záverečnej etape rokovaní s Mladičom o vzdaní sa tribunálu. Sprostredkovateľom je údajne srbský podnikateľ s tesnými kontaktmi vo Washingtone.
S odvolaním sa na súdne zdroje Blic uviedol, že podnikateľ dostal inštrukcie, aby Mladičovi tlmočil jednoznačné ultimátum.
Mladič, ktorý sa podľa predpokladov ukrýva v Srbsku alebo srbskej časti susednej Bosny, "nebol nikdy bližšie vzdaniu sa," tvrdí iný belehradský denník, Večernje Novosti.
Predstavitelia vlády odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť správy, podľa ktorých bude Mladič zatknutý do 15. decembra, ak sa nevzdá dobrovoľne.
"Je veľmi dôležité, aby Srbsko a Čierna Hora vyriešilo otázku Mladiča do konca tohto roku," povedal prezident SČH Svetozar Marovič.
Podľa Blicu "ak výsledok rokovaní (s Mladičom) nebude pozitívny, bude naňho vydaný zatykač a zatknutie bude vykonané" do polovice decembra.
Možnosť, že Mladič opäť nájde útočisko v Rusku, čo sa doteraz viackrát stalo, je už vylúčená, uviedol Blic. Všetky kanály, ktorými Mladič dostával finančnú a logistickú podporu, sú sledované, dodal denník.
Predstavitelia Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) majú okolo 15. decembra Spojeným národom predložiť správu o tom, ako SČH plní požiadavky na zatknutie Mladiča a iných srbských obžalovaných.
"Ak Mladič nebude v Haagu do konca tohto roku a správa bude negatívna, krajina môže čeliť vyobcovaniu z medzinárodného spoločenstva," povedal minister obrany SČH Zoran Stankovič.
Vojenský analytik Ljubodrag Stojadinovič uviedol, že Mladič mu svojho času povedal, že by sa radšej zabil, ako vzdal Haagu. Podľa Stojadinoviča - ktorý bol, rovnako ako Mladič, dôstojníkom juhoslovanskej armády - srbské úrady vedia, kde sa Mladič ukrýva. Ako dodal, generála chránia "zradcovské sektory tajnej služby".
Mladič bol veliteľom bosnianskosrbských jednotiek počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95. ICTY ho obžaloval v roku 1995 spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom - okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Mladič dlhé roky po vojne žil v Belehrade. Zmizol až po tom, čo nová srbská vláda v júni 2001 vydala juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu. Neskôr žil pod ochranou armády, predstavitelia Belehradu však oficiálne tvrdia, že Mladičovu stopu stratili v júni 2002.