Haag 16. novembra (TASR) - Haagsky tribunál OSN dnes oslobodili bývalého veliteľa bosnianskych Moslimov Severa Haliloviča od obvinení z vojnových zločinov vznesených v súvislosti s masakrami chorvátskych civilistov počas vojny z rokov 1992-95.
Sudcovia Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) nariadili okamžité prepustenie Haliloviča (53). Podľa sudcov sa totiž prokuratúre sa nepodarilo dokázať, že Halilovič mal kontrolu nad vojakmi, ktorí zabitia v dedinách Grabovica a Uzdol v septembri 1993 vykonali.
Dediny boli okupované počas operácie moslimských síl s názvom Neretva 93 zameranej na získanie územia držaného bosnianskymi Chorvátmi a prelomenie blokády mesta Mostar.
Podľa trojčlenného panelu sudcov v dedinách boli spáchané zvrátené vraždy žien, detí a nevinných ľudí, ktorých zabili v ich posteliach. Žaloba však nedokázala, že Halilovič mal pod účinnou kontrolou jednotky, ktoré zločiny spáchali.
Tribunál "rozhodol, že obvinený nie je vinný, a preto je oslobodený od obvinení z vraždy," uvádza sa vo verdikte. "Veliteľa nemožno brať na zodpovednosť za zločiny spáchané osobami, ktoré neboli pod jeho velením."
Ako dodal predseda poroty, čínsky sudca Liu Ta-čchun, žaloba nedokázala, že Halilovič - v čase masakier šéf generálneho štábu moslimskej armády - bol v pozícii nadriadeného. Obžalovaný bol "vedúcim inšpekčného tímu bez veliteľskej právomoci, poverený koordináciou a monitorovaním," povedal sudca.
Proces s Halilovičom sa začal v januári 2005. Obvinený sa ICTY vzdal v septembri 2001, keď tribunál zverejnil tzv. zapečatenú žalobu, ktorú proti nemu vzniesli. V tom čase pôsobil ako minister pre otázky utečencov v prozápadnej bosnianskej vláde.
Prokuratúra na úvod procesu predložila amatérsky videozáznam zabitých detí a starých ľudí, údajne zmasakrovaných Halilovičovými mužmi. Žalobcovia vyhlásili, že mnohých zabili v posteliach alebo pri pokuse utiecť. Zabitých bolo 62 ľudí, pričom mnoho tiel hodili do rieky Neretva, uvádza sa v žalobe.
V Bosne dvoch Halilovičových vojakov za účasť na masakrách odsúdili na tresty väzenia.
Bosnianski Moslimovia a Chorváti boli na začiatku vojny spojencami proti Srbom, neskôr sa však dostali do sporu a rok bojovali proti sebe. Boje ukončili pod tlakom USA v roku 1994.
Vojna v Bosne, rovnako ako predtým v Chorvátsku, vypukla po tom, čo republika vyhlásila nezávislosť na Juhoslávii, proti čomu sa postavili miestni Srbi, ktorí chceli zostať súčasťou Juhoslávie alebo srbského štátu.