Londýn 21. februára (TASR) - Tlak na dekriminalizáciu tzv. mäkkých drog v Británii pomaly, ale vytrvalo stúpa. Minister vnútra David Blunkett, ktorý vlani v októbri oznámil, že marihuanu a hašiš zaradí medzi menej nebezpečné drogy, nachádza stúpencov aj na nečakaných miestach - medzi niektorými opozičnými konzervatívcami, či vysoko postavenými policajtmi.
Užívanie marihuany dosiahlo v ostatnom čase v Británii rekordnú úroveň. Vyplýva to zo štúdie neziskovej organizácie, ktorá sa zaoberá výskumom drogovej závislosti. Pritom zvýšenú spotrebu marihuany táto organizácia zaregistrovala len tri mesiace po tom, ako vláda ohlásila uvoľnenie prístupu polície k mäkkým drogám.
Podľa Matthewa Athyho, riaditeľa organizácie monitorujúcej užívanie drog, sa spotreba narkotík za ostatné dva roky zdvojnásobila a marihuana výrazne zlacnela. To isté množstvo, ktoré pred šiestimi rokmi stálo 15 libier, stojí vraj dnes 10 libier.
Britská polícia zatkla kvôli vlastníctvu mäkkých drog v priemere 90.000 osôb ročne. Úrady v južnom Londýne sa preto vlani rozhodli pre experiment, v rámci ktorého fajčiarov marihuany nechali na pokoji.
Tento prístup síce kritizovala federácia radových policajtov, podľa ktorej tak polícia rezignovala na boj s touto drogou, ale minister vnútra David Blunkett ho označil za úspešný. Strážcovia zákona tak majú podľa neho viac času na to, aby sa mohli sústrediť na boj s nebezpečnejšími drogami.
Jeden z priekopníkov tolerancie k ľahkým drogám, policajný šéf v juholondýnskej štvrti Lambeth Brian Paddock, však zašiel príliš ďaleko. Teóriu o čiastočnej dekriminalizácii mäkkých drog zaviedol vo svojom rajóne promptne do praxe - ľudia, u ktorých polícia pri kontrole objaví menšiu dávku marihuany, nie sú stíhaní a vyviaznu len s napomenutím.
Kritici liberálnej drogovej politiky tvrdia, že Paddockovou vinou sa z Lambethu stal raj narkomanov a drogových gangov, policajný šéf sa ale doteraz pohyboval v mantineloch vládnej politiky. Napokon však predsa len stúpil vedľa.
Tento týždeň totiž vyšlo najavo, že Paddock sa zúčastňoval aj internetových diskusií a v jednom z príspevkov sa priznal, že obdivuje anarchizmus. "Koncept anarchizmu ma vždycky priťahoval," napísal policajný dôstojník pod pseudonymom.
Inokedy sa zase zdôveril: "Musím byť opatrný! To, čo tu píšem, by sa mohlo dostať do novín alebo na stôl mojim nadriadeným. Ale na internete je najkrajšie to, že nikto nezistí, kto skutočne ste."
Nakoniec to však Paddock, ktorý sa preslávil tým, že sa otvorene hlási ku svojej homosexuálnej orientácii, sám nevydržal a v jednom internetovom časopise prezradil svoju totožnosť. Predvolanie na "koberec" na seba nenechalo dlho čakať. Pouličná kriminalita v britskej metropole vzrástla totiž vlani o 50 percent a teoretizovanie o anarchizme je to posledné, čo si londýnska polícia môže dovoliť.