Po niekoľkonásobnom ukončení plachtárskej sezóny lietanie tohto roku v slovenských aerokluboch nekončí. Ak nie sú podmienky doma, hľadajú sa možnosti vonku. Nám sa počas posledného víkendu podarilo plachtiť na poľských svahoch nad dedinkou Bezmiechowa neďaleko mestečka Sanok. V husto zalesnenom hornatom kraji, kde by ste ani náhodou nehľadali letisko sa na strmých svahoch nachádza letisko aeroklubu Bezmiechowa. Štartuje a pristáva sa tam netradičným spôsobom. Od hangára dolu svahom vedie úzka cestička, po ktorej sa po roztlačení dolu kopcom rozbiehajú vetrone. Pri vhodnom počasí sa po pár metroch odlepia od zeme a letia. Je to zaujímavý spôsob štartu. Dôležité počas štartu je udržať vetroň na úzkej cestičke. Po odštartovaní sa zatáčkou vrátime ku svahu a využívame stúpania nad svahom. Takéto štarty tu volajú gravitačné štarty. V prípade, že vietor nie je dostatočný, na štart sa použije navijak, ktorý stojí na kopci a ťahá vetrone z lúky pod kopcom proti svahu.
Tedeusz Góra odštartoval z tohto letiska 18 mája 1938 na vetroni PWS-101 a preletel 577,8 kilometrov - pristál pri Soleczniki.Male pod Wilnem.
V roku 2004 sa na tomto letisku konali Poľské Majstrovstvá v bezmotorovom lietaní vo svetovej triede. Štartovalo sa navijakom.
V Bezmiechowej sme sa stretli s plachtármi z celého Poľska. Vyskúšať gravitačný štart a lietanie na svahu prišli z Poznane, Leszna, Krosna a ďalších poľských aeroklubov. Doviezli si vetrone Bocian, Pirat, Junior, PW-5 a PW-6. My sme do tejto pestrej palety prispeli s vetroňom L-13 Blaník. Podľa miestnych zdrojov vraj podobnú prevádzku ako minulú sobotu dávno nezažili. Naposledy pred vojnou, keď tam poletovalo vyše sto vetroňov.
4x video so gravitačným štartom:
Bakcil - štart s gumou
L-13 Blaník - gravitačný štart
Bakcil - iný pohľad na štart s gumou
Uhlíkový 55kg ťažký prototyp - gravitačný štart
Autor: Rastislav Arvay