O pôvode a popularite mien denník SME hovoril s MILANOM MAJTÁNOM z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, ktorý je aj spoluautorom publikácie Vyberte si meno pre svoje dieťa.
Dá sa vôbec určiť, kam až siaha história mien?
"Ľudia si prirodzene začali dávať mená už v čase, keď medzi sebou začali komunikovať. Ak sa chcem na niekoho obrátiť, musím ho osloviť, aby to bolo preňho jednoznačné a adresné. Možno povedať, že dnes neexistuje forma ľudskej spoločnosti, kde by sa ľudia neoslovovali menami."
Predurčujú vlastnosti alebo povahu?
"Niektoré príručky aj filozofi tomu veria. Ja si nemyslím, že by meno mohlo vplývať na charakter. Meno je výsledkom módy a dohody rodičov."
Koľko mien na Slovensku využívame?
"Približne 1500. V príručke Vyberte si meno pre svoje dieťa sú všetky zaradené na niektorý deň z roka."
Mení sa a modernizuje slovenský kalendár?
"Mení sa, ale nepravidelne, nesystematicky a veľmi zriedka, je snaha udržať jeho stabilitu. Pridanie do kalendára môže schváliť iba príslušný odbor ministerstva vnútra."
Na jeden deň je v ňom väčšinou jedno meno, pričom naň pripadá viac mien. Prečo?
"Súvisí to s tradíciou. Až od konca 19. storočia sú súčasťou kalendára mená. Každá cirkev mala svoj kalendár, existovali však aj svetské kalendáre. To spolu s menami neskôr zjednotila takzvaná Kalendárová komisia. Podľa nej na každý deň pripadalo takmer vždy jedno meno. Táto komisia po roku 1989 prestala existovať, no tradícia mien a kalendára zostala zachovaná."
Čo určuje trend mien?
"Vždy medzi sebou zápasia móda, náboženstvo a tradícia. Každý uprednostňuje niečo iné, a aj keď tradície nikdy nevyhynú, zápas medzi nimi a módou je večný."
S akým najnezvyčajnejším menom ste sa stretli vy?
"Keď chceli rodičia nazvať svoje dieťa Kozmos."
(oba)