Nový trend mien potvrdzuje aj táto súrodenecká dvojica Lara Sofi a Leo Nagyovci. FOTO - ARCHÍV
"Nemám rada, keď sa ľudia stále pozastavujú nad tým a debatujú, prečo sa naša dcéra volá Apple. Je to len a len naša vec, ako sa volá naše dieťa. Nám sa to tak páči. A koniec," vyhlásila hollywoodska herečka Gwyneth Paltrowová v denníku Daily Mail.
Dávať svojim deťom netradičné mená však nie je len výsadou celebrít. Zo štúdie firmy vyrábajúcej predmety pre dojčatá vyplýva, že počet atypických mien v Británii vzrástol za 12 mesiacoch o 20 percent. Podľa TASR už nie je výnimkou natrafiť na Ikeu, Caramel alebo Sunshine, Slnečnú žiara.
Márie a Kataríny: rarita
Ani na Slovensku to nie je inak. Aj keď podľa štatistík je tu stále najviac Márií (269 256) a Jánov (204 424), tieto mená dávajú rodičia svojim deťom zriedkavejšie a na prvej priečke sú najmä vďaka staršej generácii.
Potvrdzuje to aj Mária Dugovičová z matričného úradu v Petržalke: "Nie je nič nezvyčajné, ak si rodičia prídu zapísať, napríklad, Sofiu alebo Sáru. Skôr sú raritou Márie alebo Kataríny."
Štatistické údaje hovoria jasne. Pred piatimi rokmi dávali rodičia svojim narodeným potomkom najčastejšie mená Martin, Patrik či Samuel, u dievčat prevládali mená Kristína, Natália či Viktória.
Meno Mária bolo až na 34. a Ján až na 29. mieste. Nastupovala vlna mien ako Vanesa, Sára, Patrícia. V roku 2001 sa "skokanom roka" stala Ema, o rok neskôr zasa Sofia, v roku 2003 to bolo pri chlapčenských menách Alex.
Za rok 2005 sa ženské meno Mária v zozname päťdesiatich mien, ktoré rodičia najčastejšie dávali svojim deťom, nevyskytuje ani raz.
Jozefov či Jánov suverénne predbehol Samuel (836), za ním nasleduje Martin (588), Jakub (573), Tomáš (530) a Adam (487). Medzi dievčenskými menami je najpopulárnejšia Viktória (426). Potom je to Natália (398), Kristína (357), Ema (352) a Simona (337), veľmi populárne sú aj mená Laura, Vanesa či Tamara.
Popularita mien sa mení
Popularita mien sa všade stále mení. Milan Majtán z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra o trendoch v minulosti hovorí: "Napríklad do 19. storočia bolo v evanjelických rodinách veľmi používané Ján, Paľo, Mišo. V katolíckych rodinách zasa bol najpopulárnejší Jozef."
Aj on potvrdzuje, že "za posledných päťdesiat rokov sa to veľmi prudko mení, takisto ako sa mení celá spoločnosť." V súčasnosti podľa neho platí: "Čím západnejšie meno, tým modernejšie."
V materských školách či v základných školách to cítiť najväčšmi. Vychovávateľka Soňa Vacherová z materskej školy v bratislavskej Petržalke potvrdzuje, že Jánov a Petrov, Zuzán a Ján ubúda: "Mali sme tu, napríklad, chlapca Harryho, Kevina, ale aj Teda. Taktiež sa jeden chlapček volal Benjamín, no rodičia si želali, aby sme jeho meno vyslovovali po anglicky, hoci obaja boli Slováci."
Veronika Paceltová z materskej školy v Nitre súhlasí: "Skutočne je to rôznorodé. Máme tu Vanesu, Viktóriu, Davida, Sofiu alebo Olivera. Obľúbené meno pre chlapcov je aj Jakub."
Lakatoš chcel Žofrého
Rodičia svoje deti pomenúvajú aj podľa filmových postáv alebo hrdinov zo seriálov. "Asi pred tridsiatimi rokmi, keď boli filmy o Angelike na výslní, prišli rodičia s návrhom, že chcú nazvať syna Žofré. A jeho priezvisko bolo Lakatoš," spomína Majtán.
Angeliku či Sandokana v súčasnosti vystriedali hrdinovia z telenoviel. Mária Fuňáková z matričného úradu mestskej časti Košice-Západ: "Napríklad obyvatelia Lunika IX prichádzajú s rôznymi nápadmi ako Jessica alebo Jennifer. Skúšajú to aj s menami podľa hrdiniek z telenoviel, ale málokedy úspešne."
Mária Dugovičová z matričného úradu v mestskej časti Petržalka: "Občas si všimnem, že meno je podľa televíznej postavy. Nedávno tak, napríklad, rodičia zapísali Rebeku."
S výraznejšími kuriozitami sa vraj na slovenských matrikách nestretávajú. Kým v Anglicku dokonca nie je nezvyčajná Pepper (paprika) či Apricot (marhuľa), u nás sa nič podobné nestáva, a preto sa takéto mená ani v štatistikách nevyskytujú.
Dugovičová hovorí: "V poslednom čase takým nezvyčajným bolo chlapčenské meno Fitimi alebo meno Amar. Väčšinou takéto meno chcú dávať cudzinci, ktorí žijú na Slovensku. Stáva sa to aj v prípade zmiešaného manželstva."
Nie všetko sa vždy dá
Na Slovensku sa v súčasnosti používa približne 1500 mien. Ak sa však meno v zozname najpoužívanejších neobjavuje, rodičia musia požiadať o súhlas veľvyslanectvo príslušnej krajiny, z ktorej meno pochádza.
Vymyslené meno na matrike zapísať nemôžu. Dugovičová to vysvetľuje: "Stalo sa, že rodičia chceli vyslovene mužským menom pomenovať dievča. Napríklad sa to stalo pri mene Mohamed. Vtedy to musíme odmietnuť."
A Mária Fuňáková: "Kuriózne mená nemôžeme zapísať, ak nie sú zákonom povolené. Nedávno chceli zapísať meno Pamélia, no nie je v súlade so slovenským pravopisom."
(Zdroj údajov o najpoužívanejších menách: Register obyvateľov SR, Ministerstvo vnútra SR.)
najpoužívanejšie ženské a mužské mená podľa poradia
Mária, Anna, Zuzana, Katarína, Eva, Jana, Helena, Alžbeta, Marta, Monika.
Ján, Jozef, Peter, Štefan, Milan, Martin, Michal, Miroslav, Ladislav, František.