Hanoj 15. novembra (TASR) - V dvoch najväčších vietnamských mestách zlikvidujú do konca týždňa všetku živú hydinu. Radikálne opatrenie je súčasťou snáh o zastavenie šírenia vtáčej chrípky pred zimnými mesiacmi, keď je vírus najničivejší.
Vláda v desaťmiliónovom Ho Či Minovom Meste na juhu krajiny vykupuje hydinu z fariem, zvieratá zabíja a mäso zmrazuje na predaj v obchodoch, oznámil Huyn Hu Loi, riaditeľ mestského veterinárneho oddelenia. Ako dodal, v meste zostáva asi 15.000 vtákov, ktoré budú zabité do soboty.
V štvormiliónovej metropole Hanoj veterinári prečesávajú všetkých deväť mestských okresov a zabíjajú každý kus hydiny, ktorý objavia, oznámil Nguywn Van Phuc, zástupca hlavné veterinára. Inšpekcie majú podľa plánov vykonať do konca týždňa.
Vláda nariadila všetkým domácim chovateľom v mestských aj vidieckych štvrtiach, aby všetku hydinu predali alebo zabili do pondelka. Za každý kus dostanú od vlády 15.000 dongov (približne jeden dolár, 30 Sk), čo je asi polovica súčasnej trhovej ceny. Vtáky, ktoré objavia po termíne, budú zabité bez vyplatenia odškodného, povedal Loi.
Na hlavných vstupoch do Ho Či Minovho Mesta vytvorili štyri kontrolné stanovištia, kde náhodne prehľadávajú vozidlá s cieľom zabrániť pašovaniu vtákov do alebo z mesta.
"Dúfame, že zlikvidovanie všetkej živej hydiny v meste prispeje k minimalizácii možností nakazenia ľudí vtáčou chrípkou. Pandémia môže vypuknúť kedykoľvek. Robíme, čo je v našich silách," povedal Loi.
V Hanoji nie sú žiadne hydinárske farmy, úrady sa však sústredia na zvieratá chované na dvoroch. Na okrajových štvrtiach vidieckeho charakteru chovatelia svoju hydinu nemusia zabiť, ich farmy však zatvoria, ak nesplnia veterinárske hygienické štandardy, uviedol Phuc. Ako dodal, zabité budú všetky nevakcinované kusy hydiny a vtáky nejasného pôvodu.
V minulých rokoch vtáčia chrípka v zime zabila najviac hydiny a ľudí. Od roku 2003 vírusu H5N1 v Ázii podľahlo najmenej 64 ľudí, z toho asi dve tretiny vo Vietname.
Všetci ľudia sa nakazili od infikovaných zvierat, experti sa však obávajú, že vírus H5N1 môže zmutovať na formu prenosnú z človeka na človeka a vyvolať pandémiu. K očakávanej mutácii zrejme dôjde v Ázii, kde ľudia žijú v tesnom kontakte s hydinou.