Jakarta 15. novembra (TASR) - Európska únia dnes ponúkla Indonézii pomoc v boji proti vtáčej chrípke. Podľa únie štvrtá najľudnatejšia krajina sveta pomoc potrebuje napriek tomu, že má plán a politickú vôľu zvládnuť smrteľný vírus.
Komisár EÚ pre zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľov Markos Kyprianu počas návštevy v Jakarte vyhlásil, že asistencia by mohla mať formu monitorovania, vakcinácie a likvidovania kurčiat.
V Indonézii zomrelo už päť ľudí nakazených vírusom H5N1. Miestne testy zistili dve ďalšie úmrtia, tieto výsledky ešte musí potvrdiť laboratórium Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Hongkongu.
"Indonézia má plán a politickú vôľu zvládnuť svoj problém s vtáčou chrípkou, ale, samozrejme, potrebuje medzinárodnú pomoc. Preto sme tu," povedal Kyprianu po stretnutí s ministrom poľnohospodárstva Antonom Aprijantonom. "Čím účinnejšie zvládneme problém pri jeho zdroji, tým lepšie budeme chrániť ľudí," dodal komisár.
Indonézia bola kritizovaná za príliš pomalú reakciu po tom, čo tam v kŕdľoch hydiny pred dvoma rokmi po prvý raz objavili kmeň vírusu H5N1.
Vláda medzičasom oznámila nasadenie tisícok vojakov, ktorí budú vykonávať domové prehliadky s cieľom vypátrať choré vtáky. Indonézska vláda - argumentujúc, že nemá financie na vyplácanie odškodného farmárom - doteraz odmietala výzvy na likvidáciu všetkej hydiny v oblastiach s výskytom vtáčej chrípky. Podľa expertov toto je najlepší spôsob, ako dostať šírenie choroby pod kontrolu.
Vypuknutie vtáčej chrípky si od roku 2003 vyžiadalo likvidáciu miliónov kusov hydiny. Od zvierat sa v Ázii nakazilo viac ako sto ľudí, z ktorých najmenej 64 zomrelo, najviac vo Vietname. Experti sa obávajú, že vírus H5N1 môže zmutovať do formy prenosnej z človeka na človeka a vyvolať pandémiu. Medzičasom prítomnosť vírusu H5N1 zistili aj u zvierat vo viacerých európskych krajinách.
Indonézsky prezident Susilo Bambang Judhojono vyhlásil boj proti vtáčej chrípke za jednu z priorít vlády. Vírus H5N1 objavili v 23 z celkového počtu 33 provincií.