Hoci sa Bush prevážal ulicami Pekingu, kde vládli najprísnejšie bezpečnostné opatrenia, spolu so svojou početnou ochrankou, na hlavnej dopravnej tepne - Ulici Večného pokoja ho čakala iba malá tichá skupinka Číňanov. Nik mu nemával, ticho prerušovali len policajné sirény.
Americký prezident sa vrátil do Číny, pričom vyzval tamojších predstaviteľov na obmedzenie šírenia zbraní a zdôraznil, že čínsky ľud má právo na slobodný výber spôsobu života.
Napriek úsmevom a priateľským stiskom rúk sa však Bushovi, ktorý prišiel do Pekingu presne 30 rokov po historickej návšteve bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona, nepodarilo dohodnúť sa na otázke kontroly zbrojenia.
Poradkyňa amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Condoleeza Riceová oznámila, že v americko-čínskych rozhovoroch sa síce dosiahol mierny pokrok, no otázka kontroly zbraní si vyžaduje čas.
Čínsky prezident Ťiang Ce-min uviedol, že obe krajiny urýchlia konzultácie zamerané na protiteroristické otázky, svojho amerického partnera však vyzval na opatrnosť pri USA vedenej vojne proti terorizmu.
"Moja administratíva dúfa, že Čína sa ostro postaví proti šíreniu raketovej a iných vražedných technológii," vyhlásil Bush. Washington obviňuje Peking z toho, že presúva tieto technológie do Severnej Kórey a Iránu, ktoré Bush prednedávnom označil za "os zla".
Hoci sa šéf Bieleho domu snažil v otázke dodržiavania ľudských práv vyjadrovať čo najdiplomatickejšie, náboženskej otázky sa dotkol priamo. Svojho čínskeho partnera vyzval na obnovenie rozhovorov s tibetským duchovným lídrom dalajlámom, Vatikánom a ďalšími náboženskými skupinami. "Všetci ľudia na svete, vrátane čínskeho ľudu, by si mali slobodne vybrať spôsob života, náboženstvo, ktoré budú uctievať a prácu, ktorú budú vykonávať," vyhlásil Bush.
Najvyšší americký predstaviteľ pri tejto príležitosti pozval svojho partnera a "záhadného" čínskeho viceprezidenta Chu Ťin-tchaa, ktorý sa pravdepodobne stane následníkom Ťiang Ce-mina, na návštevu USA. Obaja pozvanie prijali. Návšteva by sa mala uskutočniť pravdepodobne v októbri tohto roka. Zatiaľ nie je jasné, či Bush pozve čínskeho prezidenta - podobne ako svojho ruského kolegu Vladimira Putina na svoj texaský ranč. Politickí pozorovatelia sa však zhodujú v názore, že domácka atmosféra Bushovho ranča v Crawforde by podobne ako v prípade Ruska viedla k zlepšeniu kvality vzájomných vzťahov medzi oboma svetovými veľmocami.
1 2 mic juh